Takım Çalışması 0.0

Takım Çalışması 0.0

718
0
PAYLAŞ

Günümüzde bu terimi ne kadar sık duyuyoruz veya kullanıyoruz?

Sizce gündemimizde olduğu kadar ülkemizde etkili bir çalışmamı?

Şimdi tanımlı, tarifli bir yazı ile sizleri sıkmayacağım. Takım Çalışması üzerine gerek akademik düzeyde, gerek iş dünyasında, gerekse bu çalışmada başarılara imza atmış kişilerin yazdığı çok sayıda çalışmalar vardır. (Sami Bugay’ın Bütünsel Takım Koçluğu kitabını inceleyebilirsiniz. )

Ülkemiz de sosyal sorun haline dönüşmüş bir olgu da her şey hakkında bilgi sahibi olmak, ama bilgiyi kullanmamaktır. Emek ve zaman harcayarak yazılanları okuyup, yapılan etkin çalışmaları öğrenip uygulamalarda neden eksik kalıyoruz? Çünkü bildiklerimiz yapacağımız gücünü de taşımıyor. En büyük handikap ise bildiğimiz sandıklarımızın ego ile karışmasıdır.

Şimdi bir düşünelim, başarıları ile harikalar yaratmış takımları? Hepimiz perdenin son sahnesini alkışlıyoruz, ancak oyun perdeye gelene kadar yapılan binlerce kez prova, okuma, canlandırma, rol değişlikleri ve yönetmen dokunuşları ile mücadele ediliyor.

Değişen dünya sistemine rağmen hala iş dünyasında en önemli araç insan gücüdür. Kişisel yetkinliklerin ve ruhun işe katılması ile beraber efsane sonuçlar elde edilebiliyor. Eğitim, bilgi ve tecrübe mutlaka önemli donanımlardır. Ancak bu araçlar bir takımın kurulmasına hız kattığı gibi, takımın çalışmasında etkin olamıyor.

Yöneticiler projeler için oluşturduğu takım sonrasında hemen en iyi performansın peşine düşerler. Takımın oluşum sürecini, kriterlerini ve görev dağılımı incelemeden ve zaman olgusunu yok sayarak sonuca odaklanıyorlar. Tüm kurgu muhteşem şekilde tasarlansa bile ilk zaman da yüksek performans beklentisi doğru değildir. Takımın kimyasını unutmadan eylem hazırlığı yapılması gerekiyor. Çünkü takımı oluşturan her üyenin geçmişi, tecrübesi, eğitimi birbirinden farklı olabileceği için uyum içinde hareket etmeleri de biraz zaman alacaktır. Bu zamanı hızlandırma yollarından en önemlisi bir araya gelen üyelerin takım çalışması, takım koçluğu eğitiminden yararlanmalarıdır.

“Bir araya gelmek başlangıçtır, bir arada durabilmek ilerlemedir, birlikte çalışmak başarıdır.” Henry Ford

İşletmelerin maliyet odaklı çalışma prensipleri bahane edilerek, çalışanlarına sağlayabileceği dış kaynak eğitimlerini masraf olarak görüp, şirket içi eğitimler ile inovasyon peşinde olmaları, zamanla takımın omurgasında oluşacak rahatsızlıklar sonrasında ortaya çıkacak sorunlar ile çalışmalarda gecikme, hata, müşteri şikayetleri vb. konuların maliyetini öngörmeleri mümkün olmamaktadır.

Şirketler CV, sosyal medya, web sitelerinde, duvarlara asılı siyah el beyaz el tablolarında, misyon ve vizyon sloganlarında çalışmalarını överken, anlık kazançları kar görüp başarı ihtiyaçlarını tatmin ederler.

Çalıştığım ve danışmanlık yaptığım birçok firmada ki tespitlerim sonucunda gerçeğin böyle olmadığı ile karşılaştım. Takım Koçluğu üzerine aldığım eğitimim sonrasında alanda ilerlemek ve tecrübe kazanmak adına yapmış olduğum eğitimlerde, güçlü bir takım olarak gelenlerin ortak sorunların da yönetici ve liderlerinin yaklaşımlarının motivasyon ve aidiyet duygularına zarar verdiklerini gördüm. Takımlarının değerini unutup, sorun veya yanlış olduğunda suçlu ararken toplantı gündeminde hatırlıyorlar. Sonuçları ilk başta kabul etmekte zorlansalar da iyileştirmeye giden yöneticilerin takımlarında kısa zamanda gördüğü değişiklik sonrasında yaşadığı şaşkınlık ile aslında kendi swot çalışmalarını tamamlamış oluyorlar.

Tabi ki takım çalışmasında birçok başarılı ve örnek çalışmalar da yok değil. Ancak işletme ve yöneticilerin takımın weakness (zayıf yön) bölümüne karkılarını paylaştım.

İnovasyon 4.0, Endüstri 4.0, Motivasyon 4.0 kuramları yayılırken sizce takım çalışması nerede olmalıdır?

Sevgilerimle,

“Takım arkadaşlarınıza sizin için neler yapabileceklerini sormak yerine, onlar için neler yapabileceğinizi sorun.”
Magic Johnson