Şurdan Bi’ Şehremini Alır Mısın?

Şurdan Bi’ Şehremini Alır Mısın?

219
0
PAYLAŞ

Özellikle yazarların ilk kitaplarını okumayı seviyorum ama daha da çok sevdiğim ilerleyeceğini tahmin ettiğim yazarlar hakkında görüş yazmak. Bu yazıda Eray Emre Evren tarafından yazılan Şurdan Bi’ Şehremini Alır Mısın? hakkındaki yorumlarımı bulacaksınız.

Kitap Minval Yayınları’ndan yayınlanmış. Çok akıcı bir kitap. İçindeki esnafı, dükkanları ve yaşayanları ile tam bir semt hikayesi olma özelliği taşıyor. Şehremini semtinde doğup büyümüş olan Eray Emre Evren’in bu semte olan bağlılığı, kitabın tüm satırlarından kolayca anlaşılıyor.

Şurdan Bi’ Şehremini Alır Mısın?, çocukluk yıllarımızda olduğu gibi, özellikle bir semtte doğmuş, çocukluğunu geçirmiş, sokaklarında oyunlar oynamış ve orada büyümüş olan okurlar için adeta bir geçmişe dönüş bileti gibi. Şehremini’nin tüm sokakları, 24 saat açık dükkanları, tarihi eserleri ve tadı damaktan silinmeyen lezzetleri bu semte hiç ayak basmamış okurların bile zihninde canlanıyor. Şimdiden semti ayrıntılı gezmek istediğim yerler listesine bile ekledim. 

Şurdan Bi’ Şehremini Alır Mısın?, birbirinden bağımsız yedi bölümden oluşuyor. Bu bölümlerde adres soran, gizemli iki genç yer alıyor. Her bir hikaye birbirinden bağımsız gibi görünse de, dağınık gibi görünen olaylar hikayelerin sonlarında derli toplu hale geliyor. Sonuncu bölümün bitimi ile ise taşlar yerine oturuyor ve okuyucunun kafasındaki tüm soru işaretleri yanıt buluyor.

Eray Emre Evren kitabının bazı bölümlerinde okuyucuya Şehremini’de yer alan tarihi eserleri tanıtıyor. Günlük yaşamın içinde kendine yer etmiş bu tarihi eserler, okuyucunun içinde, her gün önünden geçtiği bina ve yapıları tanıma ve hikayelerini öğrenme isteği yaratıyor.

Kitabın her bir bölümü adeta kendi başına bir kitap olabilecek nitelikleri içinde taşıyor. Tüm bölümlerde yer alan ve okuyucuyu en çok içine çeken faktör ise karakterlerin, duyguların ve diyalogların içinde yer alan samimiyet duygusu olarak öne çıkıyor. Şehremini’de doğup büyümüş olan Evren de, bu semtte yaşayan herkesin samimi olduğunu verdiği röportajlarda özellikle belirtiyor.

Şurdan Bi’ Şehremini Alır Mısın?, oldukça sürükleyici bir anlatım ile yazıldığından kitap okunmaya başlandıktan sonra hızla bitiyor. Kitabı okurken bölümlerin arasında boşluk bırakmak ise hem bir önceki bölümün daha iyi hazmedilmesini hem de bir sonraki bölümden daha büyük keyif alınmasını sağlıyor. Ancak yazarın potansiyelinin yüksek olduğunu düşünüyorum, bakalım ikinci kitabında neler başaracak.  

Şurdan Bi’ Şehremini Alır Mısın – Eray Emre Evren?  

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

Kayıtsızlık Şenliği – Milan Kundera

Gündüz Kelebeği – Dilek Neşe Açıker

Okuma Yolculukları – Hülya Soyşekerci