STRESİN ETKİSİ VE ÇÖZÜM YOLLARI

STRESİN ETKİSİ VE ÇÖZÜM YOLLARI

69
0
PAYLAŞ

Stres Nedir?
Stres, vücudu ve ruhsal durumu etkileyen, yaşam kalitesini düşüren, ileride yaşanabilecek hastalıkların oluşmasına sebep olan bir durumdur.
Stresin Zararları
Stresin yan etkilerini gerçekten kavrayabilseydik hayatta hiçbir şeyi kafamıza takmazdık. Yoğun stres içerisinde olan kişinin beyni küçülür, nöronları hasar görür ve belirli bir süre sonra kendini kapana kısılmış gibi hisseder. Strese bağlı olarak şizofreni gibi birçok hastalık da meydana gelebilmektedir.
Hamile bir kadın yoğun stres altında kaldığı zaman çocuğunun otizmli olma olasılığı çok yüksek olmaktadır. Stresi yoğun değil, hiç stressiz de değil, normal düzeyde yaşamamız gerekiyor; çünkü stressiz hayat da sağlıklı değildir.


Stressiz Hayat Mümkün mü?
Stres hayatımızın her köşesinde vardır. Stressiz bir hayat maalesef mümkün değildir, aslında az stres yaşamak bizim için sağlıklı bir durumdur. Az diye belirtiyorum çünkü yukarıda da dediğim gibi yoğun strese maruz kalmak son derece risklidir. Stresi minimuma indirmek bizim elimizdedir. Yoğun stresi yenmek için günlük düzeninizi değiştirmekle işe başlayabilirsiniz.

Stresi Minimuma İndirme
Hayat şartlarımızı iyileştirerek stresi minimuma indirebiliriz. Stres öncelikle bizim zihnimizdedir. Olaylara bakış açımız ve verdiğimiz tepkiler sonucu stresi yaşıyoruz. Önceliğiniz her zaman sakin olmak olsun, duru suyun dibi daha net gözükür. Yaşadığımız olayları objektif olarak yorumlamak, en kolay atlatma yöntemi olabilir. Başkalarını suçlayarak olayı kapatmaya çalışırız ya da mağdur oluruz. Ama objektif olup kendinizden emin bir şekilde adım atarsanız, stresli olduğunuz durumu daha iyi yönetebilirsiniz.

Stres İçin Çözümler
Şükretmek benim en sevdiğim metottur. Teşekkür etmek de şükretmektir. Şükrettikçe içimde farklı bir huzur oluşur ve sahip olduğum şeyleri daha net görmeye başlarım.

Olayları kabullenmek stresi azaltan bir unsurdur. Ama kabul ederken kendinizi ezmeyin. Evet, böyle bir olay yaşıyorum ve bu bana ders olacak, ben bu olaydan bir şey öğreneceğim. Peki, bu öğrenmeyi tamamlamak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Yapacağınız tercihler kaçmak ya da bir şeylerin üstünü örtmek olmasın. Çözemediğiniz her sorun hayatınızda sizinle yaşamaya devam edecektir. Sorunu kabullenin ve onu çözerek özgür bırakın. Hayatınızda ne kadar çok şeyi özgür bırakırsanız, siz de o kadar özgür olacaksınız.

Sınavlar yaklaşıyor, para kazanmalıyım, faturalar var, işe erken gideceğim, sunumum var ve rezil olmamalıyım vb. stres kaynaklarımız var. Stres hayatımızın her köşesinde, bunu inkar edemeyiz.

“Ne yapmalıyım, nasıl çözmeliyim, sorun gerçekten bu kadar büyük mü?” Yaşadığım her kötü durumda arkama dönüp yaşadığım benzer durumlara bakarım. Ölmedim, kafama bomba düşmedi. Hala hayattayım ve hala gülebiliyorum. Demem o ki; her şey geçiyor. Yaşayamam dersin, yaşarsın; ölürüm dersin, ölmezsin.

Hayatınızda her zaman farkındalık olsun. Ne kadar farkında olursanız, o kadar güçlü olursunuz. Algılarınız her zaman açık olsun. Bir şeyleri kökten inkâr etmek yerine, onu kabul edin. Hayatınızdaki en büyük anahtar kabul etmek olsun. İç huzurunuzu bulmaya çalışın. Herkesin hayatı kendine özeldir. Bunun için kendi hayatınızı bir başkasında aramayın. Size özel olan bu yolculukta kılavuz yine sizsiniz.

Zeynep TÜRKOĞLU
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı
Yönetici Koçu