Stephen King’den Yazarlara Tavsiyeler

Stephen King’den Yazarlara Tavsiyeler

445
0
PAYLAŞ

Geniş bir hayran kitlesi ve 50 kitabı olan ünlü yazar Stephen King’in 2010 yılında çıkan anılarını topladığı “On Wiritng” isimli kitabında en çok akıllara kazınan cümlesi  “Yalan söylemeyeceğim; kötü yazar yok, bir çok kötü yazar var.” olmuştu. Ve günümüz yazarlarına tam 22 tavsiyede bulunmuştu. Yazmak, yazar olmak isteyenler için King’in 22 tavsiyesi şöyle sıralanıyor:

 1.    Televizyon seyretmeyi bırakın ve okuyabildiğiniz kadar çok kitap okuyun.

Televizyonun yaratıcılığınızı zehirlemesine izin vermeyin. Eğer iyi bir yazar olmak istiyorsanız iki şeyi diğer insanlardan daha fazla yapmalısınız: çok okuyup, çok yazmak.

2.    Göğüsleyebileceğinizden daha fazla eleştiri ve başarısızlığı göze alın.

Kendinizden şüphe etmek için bir çok sebebiniz olacaktır. Eğer kendinizden şüphe ederseniz, herkes de sizden şüphe edecektir. Yazarken zor zamanlarınız, yaratıcılığınızın yok olduğu veya duygusal olarak kötü hissettiğiniz zamanlar olabilir. Böyle zamanlarda yazmaktan vazgeçmek aptalca olur.

3.    Zamanınızı insanları memnun etmek için harcamayın.

Tüm okuyucuları memnun etmeye çalışmayın, çünkü edemezsiniz. Bunun için de endişelenmeyi bırakın.

4.    Öncelikle kendiniz için yazın.

Yazmak size mutluluk ve huzur vermeli ki sonsuza kadar yazabilesiniz.

5.    Zor olanı yazın.

İyi bir yazar olmak için dillendirilmemiş kelimeleri, hikayeleri korkmadan, utanmadan yazın. Bir arkeolog gibi yeni hikayeler bulmak için daha da derinleri kazmaya devam edin.

6.    Yazmaya başladığınızda, dünya ile ilişkinizi kesin.

Yazı masanızı odanın bir köşesine koyun, pencereleri, odanın kapısını kapatın ve telefonunuzu da kapının ardında bırakmış olduğunuzdan emin olun. Yarattığınız bu mahrem ortam  yazarken kendinizi daha özgür hissetmenizi sağlayacaktır.

7.    İddialı olmayın.

Belki de yapacağınız en kötü şey  uzun cümleler ile kelimelerinizi süslemek. Bu tıpkı evcil hayvanınıza kostüm giydirmek gibi oluyor. Kısa cümleler sizi yetersiz hissettirmesin.

8.    Uzun paragraflardan, zarf kullanımından kaçının.

Zarflar yakın arkadaşınız olmasın ve paragrafların görüntüsü, ne anlattığından daha önemlidir.

9.    Dilbilgisi havuzunda boğulmayın.

Kurgunun (romanın) önemi, dilbilgisinden çok okuyucuyu içine alabiliyor olmasıdır.

10. Anlatım sanatının ustası olun.

Anlatım; yazarın hayal gücüdür ve hikaye okuyucuya ulaştığında biter. Öncelikle okuyucunun deneyimlemesini istediğiniz şeyi görselleştirin sonrasında bu görseli kağıda dökün. Bunun için sade bir dil kullanın. Çok fazla detay okuyucuyu boğar.

11. Gereğinden fazla bilgi vermeyin.

Hikayenizi ileriye götürecek (merak uyandıracak) detaylar verin. Eğer dönemsel bir bilgi (araştırma) vermek zorundaysanız hikayeniz bu bilgilerin gölgesinde yok olmasın. Unutmayın; okuyucu yarattığınız karakter ve onun hikayesiyle ilgileniyor.

12. Yaşamda insanlar nasıl davranıyorsa sizin yarattığınız karakterde öyle davranmalı.

Ama bazen bir katil bile yaşlı birine yardım edebilir. Bu yüzden karakterinizi yaratırken özelliklerini tüm boyutlardan değerlendirin ve belirleyin.

13. Konfor alanınızdan çıkın ve risk alın.

Yazarken cesur olun, suya sabuna dokunmayan cümleler kurmak korkunun en büyük göstergesi. Sıradan sıkıcı bir yazar olmaktansa risk alın.

14. Yaratıcılığınızı artırmak ya da yazmak  için alkol veya ilaçlara ihtiyacınız yok.

Alkolün veya uyuşturucunun yaratıcılığı arttırdığı sadece bir efsanedir ve buna inanmak tamamen saçmalık.

15. Başkalarını taklit etmekten kaçının.

Diğer yazarları taklit etmek yaratıcılığınızı öldürmekten başka bir işe yaramaz. Başkalarının  deneyimlerini veya duygularını tekrarlamaktan başka bir fayda sağlayamazsınız.

16. Yazmanın bir çeşit telepati olduğunu bilin.

Yazar olarak işiniz kelimeleri kağıda dökmekten çok kafanızın içindeki düşünceleri okuyucunun kafasına transfer etmektir.

17. Yazmayı ciddiye alın.

Yazmak; sizi sinirli, heyecanlı, umutsuz veya iyimser hissettirebilir. Eğer tüm bu duyguları ciddiye almayacaksanız, gidin başka şeyler yapın.

18. Her gün yazın.

Her gün yazmadığınız takdir de karakterler hafızanızda silikleşir ve hikaye üzerindeki hakimiyetinizi yitirirsiniz. Ama bunu bir iş olarak görürseniz de yaratıcılığınız yavaş yavaş sizi terk eder.

19. İlk taslağınızı üç ay içerisinde tamamlayın.

Ben günde on sayfa yazarım bu da üç ayda yaklaşık 180.000 kelime eder. İlk taslak için üç aydan fazla zaman ayırırsanız, hikayeniz size bile yabancılaşır.

20. Yazmayı bitirdiğinizde büyük resme bakın.

Bir kitap yazarken her gün başka bir ağaç keşfettiğinizi düşünün ve yazmayı tamamladığınızda biraz geri çekilip ormana bakın. Hataları görmekten endişe etmeyin. Hatalar gelişmemizi sağlar.

21. Düzeltme aşamasında acımasız olun.

Cesur olun. Gereksiz olduğunu fark ettiğiniz kelimeyi acımadan silin. Onu bulana kadar çok zaman harcamış olsanız bile.

22. Sağlık + sağlam bir ilişki + iyi yaşamak= Başarı

Başarımın ardında fiziksel sağlığım ve evliliğim var. Yazmak hayatınızın tamamını kaplamasın. En önemli şey hayat dengesini kurabilmiş olmak.

Kaynak:Business Insider

Kitap Koala Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İçin Kurulmuştur. Lütfen Ziyaret Ediniz!