SÖZEL TACİZ DE ACITIR

SÖZEL TACİZ DE ACITIR

302
0
PAYLAŞ

Fiziksel taciz kadar sözel taciz de zarar verir. Çocuklarımızı her türlü suistimalden korumanın önemini yoğun bir şekilde hissettiğimiz bir gündem içinde yaşıyoruz maalesef. Peki bu gündem ile her gün tatsız haberler okur ve izlerken sözel taciz üzerinde ne kadar duruyoruz? Çocuklarımızı dışarıdaki dünyanın tehlikelerinden koruyup evin içine aldığımızda ya da okula gönderdiğimizde, nispeten korumalı bu ortamlarda sözel tacizden ne kadar uzak tutabiliyoruz?

Azarlama, bağırma, küfür etme, suçlama, aşağılama, küçük düşürme, tehdit etme ve alay etme Harvard Zihin Sağlığı Bölümü’nün bildirisine göre en az fiziksel taciz kadar kişiye zarar verebiliyor. Sözel taciz sürekli ve sert olduğunda travma sonrası stres bozukluğuna sebep olabiliyor. Rapora göre sürekli sözel olarak kötü davranılan çocuklar diğer çocuklara kıyasla daha yüksek oranda fiziksel saldırganlık ve suça yönelim göstermekte ve sosyal anlamda sorun oluşturmaktalar.

Bir çok çalışma fiziksel ve cinsel tacizin beyin üzerinde uzun süreli etkisini gözler önüne seriyor. Ancak sözel anlamda kötü muamelenin etkileri üzerinde şimdiye dek çok çalışma yapılmadı. Son yapılan araştırmalar ise sözel tacize maruz kalan çocuklar arasında paranoya, narsist kişilik ve obsesif kompulsif gibi psikolojik sorunlar gözlenmekte.

Çocukken ciddi anlamda kötü muamele sonucu stres hormonu artan çocukların hipokampüsü zarar görebiliyor ve yaşamlarının ileriki dönemlerinde stres ile baş etme konusunda sorun yaşayabiliyorlar.

Ne mutlu ki yine de umut var. Beynimiz plastik gibi. Deneyimlere göre değişim gösterebiliyor; özellikle de tekrar eden yapılandırılmış deneyimler bu değişikliğe yardımcı oluyor. Terapi yardımıyla akut travma yaşayanların güvenlik ve kontrol algısı düzenlenebilir. Aksi takdirde diğer insanlara bağlanma, sağlıklı ilişkiler kurma ve benlik algısı ile ilgili konularda sorun yaşanabilir.

Ara sıra ağızdan kaçan kızgın sözler belki bir çocukta travmaya sebep olmaz ama sürekli kötü söz ile alınan darbeler de taş ve sopa kadar acıtır ve olumsuz kalıcı etki bırakır.

Yeşim Erberksoy

İzotomi Projesi Koordinatörü

Kaynak: Randi Kreger (Stop Walking on Eggshells)