Söz veriyoruz

Söz veriyoruz

205
0
PAYLAŞ

Bugün biraz kendimden biraz hayattan biraz evlilikten söz edeyim diyorum.

Hayatımdaki son mutlu gelişmeye gelmeden önce evliliklerin tazelendiği ya da birliğin ve beraberliğin gücünü tekrar tekrar yaşatan anlardan başlayayım.

İnsanın bir başka kişiyle çıktığı yolculuktaki mutluluğunu mutlaka bilirsiniz. Yeni bir heyecan, yeni planlar, yeni beklentiler, yeni hayaller. Canlandırır gücüne güç katar. Başka bir yoldasındır artık. Başka bir hayata yönelmiş ve yeni beklentilerin vardır. Bu güç ve heyecanla yeni hayatında yer alırsın. Evlenmişsindir. Senin evliliğin herkesinkinden iyi ve farklı olacaktır. Buna inanırsın ve bunun için çabalarsın. Ailende veya çevrendeki kötü örnekleri yaşamamak için kendine söz verirsin. Bu söz için her gün yeniden doğarsın. Bu söz için yaşarsın. Zaman zaman şüpheye düşsen de sözünü hatırlar güç bulursun. İyilikleri ve güzellikleri çağırırsın yaşamına ,evliliğine.

Sonra bir şeyler rutinleşmeye başlar, hissedersin. Sevgi var, hep orada ama sıradanlaşmak korkutur seni. Korkudan değil , istediğiniz için bir evlat katarsınız hayatınıza. Yeni bir heyecan gelmiştir evinize. Hazırlıklar başlar yavaş yavaş. Evinizi ilk kurmaya başladığınız o aynı heyecanla odası hazırlanmaya başlar, cinsiyeti hakkında konuşur onun için hayaller kurarsın. Kitaplar okur, araştırır en iyi anne olma telaşı içinde kalbinin atışlarını dinlersin. Bebeğinizin kaşını gözünü ellerini merak edersiniz. En iyi anne olacağınıza dair söz verirsin kendine, defalarca… Herkesten daha iyi çocuk yetiştireceksindir. Buna inanırsın ve bunun için çabalarsın. Ailende veya çevrendeki kötü örnekleri yaşamamak için kendine söz verirsin. Bu söz için her gün yeniden doğarsın. Bu söz için yaşarsın.

Evladını kucağına alıp hayata devam ederken mutluğunun tarifi yoktur. Karşılaştığın zorlukların ve beklenmedik durumların da… Yine söz verirsin kendine ”her şeyin altından kalkacak gücüm var benim” diye… Kalkarsında…

Her yeni durumda taze kanla canlanan hayatının tam ortasında bir ahtapot oluverir, her yere yetişir, her şeyin altından kalkar ve hatta büyür ve güçlenirsin. Her seferinde aynı duyguları ve durumları yaşayarak bir, iki veya üç evlat katarsınız yaşamınıza ve ailenize. Her seferinde kendine aynı sözü verirsin. Bu söz için her gün yeniden doğarsın. Bu söz için yaşarsın.

Yıllar geçer ve siz ailenizin bütünlüğü ve ailenize olan inancınız için yeni sözler vermeye başlarsınız. Çocuklar büyümüştür, siz de öyle…

Herkes kendi hayalleri ve hedeflerine doğru yol alıyordur artık. Sorumluluklarınız eskiye oranla azalmıştır. Belki de kendi yolunuzu ancak yeni bulmuşsunuzdur. Bu yolda kendinize yeni yeni sözler vermişsinizdir. Ve bu sözler için her gün yeniden doğarsınız.

Sonra bir gün oğlunuz gelir ve size sevdiği kız için söz vermek istediğini söyler.

İşte o an, oğlunuzun bir başka kişiyle çıkacağı yolculuktaki mutluluğunu mutlaka bilirsiniz. Yeni bir heyecan, yeni planlar, yeni beklentiler, yeni hayaller. Canlandırır sizi, gücünüze güç katar.

Başka bir hayata yönelmişsindir ve yeni umutların vardır. Bu güç ve heyecanla yeni hayatında yer alırsın.

Onun evliliği herkesinkinden iyi ve farklı olacaktır. Buna inanırsın ve bunun için çabalarsın. Ailende veya çevrendeki kötü örneklerin yaşanmaması için kendine söz verirsin. Bu söz için her gün yeniden doğarsın. Bu söz için yaşarsın ve sözünü hatırlar güç bulursun. İyilikleri ve güzellikleri çağırırsın oğlunun ve kızının yeni yaşamına, evliliğine.

Ve artık oğlun da kendi hayatında söz vermeye başlamıştır. Sevdiğine…

Hayat hep bu tekrarlarla can bulur, güçlenir. Hep aynı döngü içinde yuvarlanırız fark etmeden .

Bu günlerde bana sorulan sorular ise şöyle şekillenir;

İçinde nasıl bir duygu var?”

Kolaylıkla kabul edebildin mi? “

Hiç kıskanmıyor musun oğlunu?”

İçimdeki duygunun güzelliği tarif edilemez. Mutluluk, gurur, sevgi, hayranlık ve inancın karışımı ile kolaylıkla kabul ediş ve onaylama. Kıskanmak mı? Kimi, oğlumu mu, sevdiği genç kızı mı? Niye kıskanayım? O genç kız benim oğlum ile hayatını birleştirmeyi kabul etmiş. Ona ancak hayran olurum ve teşekkür edebilirim. O benim dünümde ve geleceğimde verdiğim sözlerim.

Hoş geliyor, sefalar bulur inşallah.

Ve ben kendime bir söz daha verme aşamasındayım. Sevgiyle ve mutlulukla hayatımın bu yeni başlangıcında en iyi olmak için onlara söz veriyorum.

Aslan yürekli oğlum ve güzel yürekli kızım… Sizi çok seviyorum
Serpil Ünal
Öğrenci, Eğitim ve Aile Koçu