Sizin rol modeliniz kim?

Sizin rol modeliniz kim?

260
0
PAYLAŞ

Hiçbirimiz, dünyaya geldiği aileyi ve ismini seçemiyor. Birlikte büyüdüğümüz çevre, ebeveynlerimizin tutum ve davranışları, hatta bize konan isim, kişiliğimizin ve değerlerimizin oluşmasında büyük rol oynuyor.

İlk çocukluk dönemlerinde, çocuğun gelişme ve kendini bulma yolculuğunda, tabi ki en etkili ve ilk rol modelleri ebeveynleri oluyor. Yaş ilerledikçe çocuk, ilgi alanlarındaki değişimi ve gelişimi ile doğru orantılı rol modelleri değişebiliyor.

Rol model seçimi, bilinç dışı gerçekleşen bir süreç. Yani, düşünüp karar vererek belirlenen bir süreç değil. En temel nokta, etkileşim. Ancak bunu da belirleyen, yetiştiğimiz ortamdaki kişilerin, zihninde oluşturdukları veri havuzu oluyor.

Hepimizin rol modelleri var. Kimimiz, çocukken izlediği bir çizgi filim kahramanını idolleştirirken, kimimiz, izlediği bir filim yıldızını ya da okuduğu kitabın roman kahramanını rol modeli yapıyor. Bazen de ailemizden, yakın çevremizden, hayranlık duyduğumuz biri olabiliyor.

Bu seçtiğimiz, rol modeller, bizi biz yapan değerlerimiz oluşurken, doğuştan gelen kişilik özelliklerimiz ile çeliştiğinde, zorlayıcı bir dönem yaşamamıza sebep olabiliyor.

Bu nedenle, biz ebeveynlere, çocuklarını yetiştirirken büyük bir sorumluluk düşüyor. Anne baba olarak, çocuklarımıza önce bir birey oldukları bilinci ile saygı duysak, olumlu ve olumsuz yönlerini kabul edip, onu her şeyden bağımsız çok sevsek. İsteklerini ve ilgi alanlarını görüp, destekleyerek yönlendirsek. Şükretmeyi, paylaşmayı, bazen de sabretmesi gerektiğini öğretebilsek. Düşüncelerini ifade edebilmeyi, gerektiğinde hayır demesi gerektiğini, diğer insanlara saygı duymasını, farklılığın kötü bir şey olmadığını, adalet kavramını, objektif düşünmeyi, sorgulamayı, yeniliklere açık olmayı, bilginin sonsuz bir güç olduğu ve ona ulaşmak için her zaman bilginin peşinden koşması gerektiğini öğretebilsek. Çocuklarımız rol model seçerken, kendileri için en doğru ve doğuştan getirdikleri özellikleri ile birebir uyumlu olanlarını daha bilinçli seçebilirler diye düşünüyorum.

Peki, biz yetişkin ebeveynler, kendimizi tanıma ve anlama yolculuğunda, kendi rol modellerimiz nelerdi ve kişiliğimize etkisi ne oldu biliyor muyuz? Hadi gidebildiğiniz kadar geri gidin hafızanızda, var mı etkilendiğiniz birileri? Aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar, kendinizi tanıma yolundaki yolculuğunuzda iyi bir başlangıç olacaktır.

Adınızı kim koymuş?

Anlamı ne?

Adınızın bir koyulma hikâyesi var mı?

Adınızın özelliklerini ne kadar taşıyorsunuz?

Anne ve babanızın hangi özelliklerini almışsınız?

Hangi filim, hangi kitap ya da hangi müzik, çok etkiledi sizi?

Farkındalığımız yükseldiğinde, neyi niçin istediğimizi, ne yaparken aslında çok mutlu olduğumuzu bulmak kolaylaşır. Bulduğumuzda ise, yaşamımızda o çok istediğimiz mutluluk ile tanışma vaktidir artık. Değerlerimizi besledikçe, büyür çoğalırız ve kusurlarımızı görüp kabul ettikçe özgürleşiriz.

Hadi sorun kendinize, rol modeliniz kim?

Sevgi, umut ve barış ile…

Buket Özbek
Yaşam ve Öğrenci Koçu
NLP Master

BİR CEVAP BIRAK