Siz evli kadınların ne kadar sıklıkla tecavüze uğradığını biliyor musunuz ?

Siz evli kadınların ne kadar sıklıkla tecavüze uğradığını biliyor musunuz ?

289
1
PAYLAŞ

Hem de tanımadıkları bir yabancı ile değil bizzat kocaları tarafından gerçekleştirilen tecavüzleri düşünebiliyor musunuz ?

Evlilik ve tecavüz kelimeleri yan yana gelince ne hissettiriyor acaba sizlere merak ediyorum ?

Hem de tanımadıkları bir yabancı ile değil bizzat kocaları tarafından gerçekleştirilen tecavüzleri düşünebiliyor musunuz ?

Evlilik ve tecavüz kelimeleri yan yana gelince ne hissettiriyor acaba sizlere merak ediyorum ?

Bir yabancı tarafından istemeden cinsel ilişkiye zorlanmak mı tecavüzün tanımı….ya kocanız tarafından istemediğiniz halde cinsel ilişkiye zorlanırsanız bunu adını ne koymalı…..

Sadece ülkemizde değil dünya da kaç kadın bu tür bir tecavüze maruz kalıyor acaba?

Bunu yaşamak için; ne kentli ne köylü ne eğitimli ne cahil olmanız hiç fark etmiyor maalesef. Kentlisi ve eğitimlisi evlilik içinde kendini koruyabiliyor sanılır genellikle ama maalesef bu sadece bir önyargı.

Kadın içine yerleşmiş şiddet görme ve bunu normalize etme eğiliminin farkına varmadıkça nerede ve hangi şartlarda yaşadığının veya kiminle veli olduğunun bir önemi olmuyor.

Bunları nereden biliyorum;

Çok üzülerek ve içim acıyarak yazmak zorundayım ki kendimden biliyorum!

Yüksek öğrenim görmüş kariyer sahibi bir kadınım ve aynı özellikleri taşıyan bir kocam var. Daha evliliğimin ilk aylarında öğrenmiştim ki; kocamın cinsel isteklerini karşılayamazsam onun yükselen öfkesiyle başa çıkmak zorunda kalırdım. Ve maalesef yetiştiriliş şeklimden dolayı cinsel ilişkiyi ilk kez onunla tanımak durumundaydım ve onun gösterdiği yolu doğru kabul etmekten başka şansım gözükmüyordu o günlerde bana. Çeşitli ilkler ve acılar içinde geçen deneyimlerden sonra bende kalan sonuç bu olmuştu; kocanı yeterince mutlu edemezsen o öfkelenir ve bu seferde şiddetinden kendini korumak için çabalaman gerekir.

İşte bu kadınlığa geçtiğim günlerden bana kalan !

O gencecik aklımın ve minik yüreğimin kendini korumak için katlanması ve vücudu ile gerçekleştirmesi gereken bir eylem, görev.

Doğdunuz günden evlendiğiniz güne kadar aileniz ve çevre tarafından bir namus bekçisi gibi davranılıyor size, sanki birileri sizin başınız da nöbet tutmasa hemen gidip o namusu birilerine verecekmişsiniz gibi büyütülüyorsunuz. Sonra evlendiğinizde ancak karşı cinsle bir yakınlık kurma şansı elde ediyorsunuz ve o karşı cins sizin o anda içinde bulunduğunuz durumu, psikolojinizi, konu ile ilgili deneyimsizliğinizi hiç önemsemiyor ve sizden beklentilerinin sizinle hiç ilgisi olmuyor.

 Nasıl bir kaos görebiliyor musunuz…….Bu kaos içinde yaşadığınız her cinsel ilişki tecavüzden başka nasıl isimlendirilebilir sizce ?

Daha fazla detay yazarak bunu daha iç acıtıcı bir hale getirmek istemiyorum. Sadece bu yukarıda anlattığım durum içinde evliliğim on beş yıl kadar sürdü. Ya dayak yedim ya istediğini verdim arası geçen günler …. Sonra nemi oldu ?  Bende bilmiyorum ama çöken benliğim ve iç saygım alarm vermeye başladı, tabi o yıllar boyunca da sürekli destek için psikolojik ilaçlar veya terapilerden faydalanmıştım. Onlarda fayda etmemeye başlayınca bir arkadaşımın önerisi ile çok deneyimli bir psikiyatr ile görüşmeye başladım. Daha ilk randevuda ona anlattıklarımı dinlemiş ve bana hayatımı dönüştürmemi tetikleyen şu sözleri söylemişti ;

“ Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla, kocanız bir sadist. Bu tamam ama o halde siz de mazoistsiniz. Size bunları yapmasına izin verdiğinize göre. Bir de yetiştiriliş şeklinizde hiç takdir ve saygı görmediğiniz için siz kendinizi takdir etmeyi ve kendinize saygı duymayı bilmiyorsunuz.”

Bu sözler bende bir devrim yarattı, o günden sonra çok şey değişti hayatımda ve hala bununla ilgili çabam sürüyor.

Son günlerde olan bitenlerden çektiğim acıyla, diğer kadınların yaşadığını tahmin ettiğim ve belki de onlar için bu içsel devrimi başlatacak birilerine ulaşma şanslarının olmaması kaygısıyla kendimce katkı olsun diye yazdım tüm bunları. Yaşadığım yıllarda bir sır gibi sakladığım ve hemen hiç kimselerin fark bile etmemesi için çok çabaladığım bir nevi utanılası sırlarımdı bunlar benim ve artık açıp yazıyorum.

Kadın varlığının;  kültürlerin ve dinlerin dayattığı gibi başkalarına olan bağımlılığından ve onların yapıştırdığı etiketlerden kurtulması umuduyla………

1 YORUM

  1. Çok doğru….. Birde ilk fırsatta ‘ihmal edildiği’ gerekçesiyle aldatanlar vardır.

Comments are closed.