Şimdi Elindeki Kitabı Yavaşça Yere Bırak!

Şimdi Elindeki Kitabı Yavaşça Yere Bırak!

116
0
PAYLAŞ

Sıra dışı bir ülkeye, sıra dışı bir anlatı yakışırdı. Hakan Urgancı, böyle bir yazar. Yetişkinlere masallar yazıyor. Gerçekle gerçek üstünün birleştiği öyküler anlatıyor. Yazarın acımasız kaleminden ne siyaset ne edebiyat ne de basın dünyası kurtulabiliyor. Tamamen bildiğimiz bir dünyanın aşina olduğunuz karakterlerini, benzerlerini ancak Netflix dizilerinde görebileceğimiz esrarengiz olayların kucağına atıyor. Kitabın ismi de oldukça manidar: Şimdi Elindeki Kitabı Yavaşça Yere Bırak!

Ülkenin ezici gündemine, fantastiğin penceresinden bakarak rahatlatıyor. Aynı bu ülkenin insanı gibi, korkulacak şeylere kahkaha attırıyor. Bazen bir tır şoförünün yalnızlığını psikopat bir radyo sunucusu ile paylaşıyor, bazen kadınların küçük rekabetlerinin acımasız sonuçlarına bir kuaförde korkunç bir kapı aralıyor. Medyanın  birbirini yeme durumunu bir yat partisinde gerçeğe dönüştürüyor. Türkiye’nin ilk süper kahramanını siyaset dünyasının karanlığı  ile sınıyor. Ve sonuçta şunu söylüyor: “Masallar çocuklar uyusun, büyükler uyansın diye yazılır.” Bu kitap sizi isterseniz uyutuyor, isterseniz  uyandırıyor. Seçim sizin!

Bu kitabı okurken kimi yerlerde gülmemek için kendinizi zor tutacaksınız. Eğlenceli bir dille anlatılmış ve oldukça özgün… Belki de hep karşılaştığımız türden de olabilir. Urgancı, bu kitabı kıvrak bir zekâyla ele almış.

Meydandaki kalabalık, yeni şarkının anonsuyla arttı. Sanki bedava bir şey dağıtıyorlardı. Ellerinde Maraş dondurma külahı olan çocuklar dondurmalarını yalarken iyice irileşmiş gözleriyle ekrana tam konsantre olmuş gibiydiler. Yeni şarkının çalınmaya başlandığı an tamamen sessizleşip dondular. Sanki meydandaki dev ekranın çevresindeki duranlar, dev bir vakum poşetinin içinde donup kalmıştı.

Bu kitap; Hakan Urgancı’nın kaleminden çıktı ve Sola Unitas Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Bu kitabı çok seveceğinizden eminiz.