Şimdi “Ben zamanı”

Şimdi “Ben zamanı”

143
0
PAYLAŞ

Hepimiz hayatı dolu dolu geçirmeyi isteriz. Bunun için sevdiğimiz işi yapmanın, bedenimizle ilgilenmenin, sağlıklı beslenmenin ve sonrasında sevgilimiz, ailemiz ve arkadaşlarımızla kaliteli zaman geçirmenin değerini hepimiz çok iyi biliyoruz.

Bu saydıklarımız bizi tatminkar bir hayata taşıyor. Ancak bazılarımız çok yoğun bir tempoya sahip olduğu için kendine bu şekilde vakit ayıramayabiliyor. Öte yandan sevdiklerimizle vakit geçirmek dinlendirici görünebilir ancak sadece kendimizle kalmanın da ayrıca faydaları var. Bu yüzden ne kadar yoğun olsak da sevdiklerimize vakit ayırma konusunda nasıl titiz davranıyorsak, kendimizle baş başa kalmak için de aynı hassasiyeti göstermeliyiz.

Nedir kendine vakit ayırmak?
Haftada birkaç saatinizi dış dünyadan soyutlandığınız ve sadece kendinize odaklandığınız bir aktivite ile geçirmek tazelenmenize, kendinizi keşfetmenize ve derinlerde yatan düşüncelerinize odaklanmanıza, konsantrasyonunuzu arttırmaya ve daha verimli çalışmamızı sağlamaya yetecektir.

Her şeyden önemlisi, düzenli bir şekilde kendine vakit ayırmak kendini tanımaya, devamında kendini sevmeye başlamanızı sağlar. Çünkü zamanla bu aktivitelerde içinizde sesini yükseltmeye çalışan taraflarınıza cevap vermiş, onları beslemiş olacaksınız. Ve ne kadar bizden ilgi bekleyen yanlarımızı beklersek, mutluluğa ve kendini seven bireyler olmaya o kadar yaklaşırız.

Neler yapılabilir?
Bu vaktin en önemli yanı sadece kendiniz ve kendi kendi düşüncelerinizle kalmanızdır. Bunu sağlayacak aktiviteler kişiden kişiye değişir. Fakat kendinize ayırabileceğiniz süreye göre bazı alternatifleri şu şekilde sıralayabiliriz.

5-10 dakikanız varsa
Bir bardak kahve ile balkona veya dışarı çıkın.

Kısa bir yürüyüş yapın, hareket edin. Bedenen açılmak zihnen açılmanızı da sağlayacaktır.

Derin nefes almak. Kısa bir meditasyon etkisi yaratacaktır.

Evde hayvanınız varsa onunla vakit geçirin, stresten uzaklaştıracaktır.

Sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyerek hayallere dalın.

15-30 dakikanız varsa
Kitap okuyun. Başka bir hikayenin içine çekilin.

Yürüyüş yapın. Her zaman etkilidir.

Yapılacaklar listesindeki ıvır zıvırları toparlayın. Hep aklınızda olan, sizi sürekli rahatsız eden şeyleri aradan çıkartın. Kitaplığı dizmek veya gardırobu düzenlemek gibi…

Ilık bir banyo yapın. Küvet, duş fark etmez; suyun rahatlatıcı etkisi beden ve zihnin uyum içinde işlemesine yardımcı olur.

30-60 dakikanız varsa
Öğle uykusuna yatın. Bazen sadece zihnimiz değil bedenimizin de kendine ait bir vakte ihtiyacı olur.

Hep başlamak istediğiniz hobiye başlayın. İster kurs alın, ister evde kendiniz başlayın.

Meditasyon veya spor yapın.

Masaja gidin. Çok alışık olmadığınız bir şeyse bile mutlaka bir şans verin. Siz kendi düşünceleriniz içinde kaybolurken bedeniniz doğru noktalardan rahatlamaya başlayacak.

Kaynak:lifehack