Sevgi Hep Siyah Kaldı!

Sevgi Hep Siyah Kaldı!

85
0
PAYLAŞ

Sevginin rengi gerçekten siyah mıdır? Kırmızı kalpler, her renge bir anlamak yüklemeye çalışan bizler, birbirimize olan sevgimizi ne renge boyuyoruz, hiç bunu düşündük mü?

Yolda giderken, annenin çocuğunu ittiğini ve umursamaz tavırla iletişimi reddettiğini gördüm. İletişim kurmak istediğimiz ama karşı tarafın iletişimi reddettiği, durumları devam ettirmek sağlıklı bir durum olacak mıdır? Aile içinde bile sevgi problemleri yaşarken daha dün tanıdığımız insanlar bu kadar önemli olmamalıdır.

Günümüz dünyasında karşılıklı sevgiyi bulmak zorlaştı. Mutlaka bir taraf diğer taraftan daha çok sever oldu. Fazla seven de hep kaybetti. Umursamaz davranan, sürekli işi olan her zaman daha değerli oldu. Karşılıklı merak, karşılıklı sevgi artık yok denecek kadar az…

Dünyanın en masum duygusu sevgi ve merhamet beyaz renkten artık siyaha döndü. Birçok duygumuzu kararttık. Bugün seven yarın vazgeçebiliyor; bu durum bize güvensizliği öğretti. Kendimizden başka kimseye güvenemez olduk.

Kalbimizi insanlara açıp, kırmalarına izin veriyoruz daha sonra kalbimiz kırıldığı için biz özür diliyoruz. Hayatımızda olmak istemeyenleri zorla tutmaya çalışıyoruz. Ama dün sevdi, bugün de sever diye çabalıyoruz. Sonuç her zaman hüsran oluyor. En kötüsü ise; kendimizi anlatmaya çalıştıkça karşıdaki kişiyi daha çok kaybediyoruz. Nadasa bırakmak, belki biraz zaman tanımak bazen zor olabiliyor. Tek kalemde insanlara not verip, hayatımızdan kolaylıkla çıkarabiliyoruz. Çabalayan çabaladığıyla kalıyor.

Sahte sevgiler bu kadar gündemdeyken kişi kendisini daha çok geliştirmeli, kendisine daha çok zaman ayırmalı. Meşgul olacağı bir işi yoksa kendisiyle meşgul olmalı, böylece daha az canı yanacaktır.

Öncelik her zaman kişinin kendisi olmalı. Öncelik karşı tarafın olunca, olmuyor. Bugün üzüntüyle geçince yarını nasıl toparlayacağını şaşırıyor insan. Belki de sevgiyi hep beraber siyahlaştırıyoruzdur.

Hayatımıza aldığımız kişiler olmadan öncede yaşıyorduk, sadece bize eşlik etmelerine izin vermeliyiz. Çaba harcandığı kadar anlam yüklemeliyiz. Kendimize bir tık daha fazla değer vermeliyiz. İnsanlar değişiyor, sevgiler azalıyor, tahammüller azalıyor.

Geçmeyecek, dediğimiz her şey geçti. Gitmesin, dediğimiz herkes gitti. Öyle ya da böyle devam ediyoruz işte… Hiçbir şey için ödün vermeye değmez. “Elimden geleni yaptım.” diyorsan daha fazla çabalama!

Zeynep TÜRKOĞLU
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı
Yönetici ve Takım Koçu