Serotonin Seviyeniz Ne Durumda?

Serotonin Seviyeniz Ne Durumda?

328
0
PAYLAŞ

Beyinde yeterli miktarda serotonin salgılanması mutlu, huzurlu ve güvende hissetmemizi sağlar. Serotonin eksikliği depresif, karamsar, mutsuz, güvensiz hissettirir ve panik atağa bile neden olabilir. Bu eksiklik depresyon, anksiyete ve diğer sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nörotransmitter beyin ve beden üzerinde oldukça etkili role sahiptir.  Beyinde ruh hali, sosyal davranışlar, libido, uyku, hafıza ve öğrenme kabiliyetini düzenler.

Serotonin, beyindeki sinyallerin bir bölgeden başka bir bölgeye aktarılmasını sağlayan nörotrasmitterlerden biridir. Beyinde bulunan bu güçlü kimyasal yapının az veya çok miktarda bulunması ruh halimiz üzerinde büyük etki sahibidir. Yeterli miktarda alınamayan veya üretilemeyen serotonin nabız kontrolünü ve ruh halini doğrudan etkiler.

Serotonin ne işe yarar?

Bir nörotransmitter olarak serotonin, beyindeki mesajların bir bölgeden başka bir bölgeye aktarılmasını sağlar. Serotonin alıcılarına sahip beyin hücrelerinin çokluğu sebebiyle bu hormonun düzeyinin psikolojik süreci düzenlemek kadar psikolojik fonksiyonlar üzerinde de etkili olduğuna inanılıyor.

Yani beyindeki yaklaşık 40 milyon kadar hücrenin çoğu doğrudan veya dolaylı olarak serotonin düzeyinden etkileniyor.  Bunların içinde ruh haline, arzuya, cinsel işleve, iştaha, uykuya, hafızaya, öğrenmeye, vücut ısısına ve bazı sosyal davranışlara bağlantılı hücreler yer alıyor.  Vücudun geri kalanı için ise, bu nörotransmitter kardiyovasküler sistem, kaslar ve endokrin sisteminin de dahil olduğu pek çok fonksiyonu etkiliyor.

Serotonin ve depresyon arasındaki ilişki

Pek çok araştırmacı, serotonin dengesizliğinin depresyona kadar varan çeşitli psikolojik durumlara neden olduğuna inanıyor. Oluşabilecek sorunlardan bazıları:

Beyin hücrelerindeki serotonin miktarının azalması

Üretilen serotonini alacak alıcı bölgelerin azalması

Alıcı bölgelere serotonin göndermede başarısızlık

Serotonin üretiminde temel amino asitlerden biri olan triptofan yokluğu

Uzmanlara göre, bu biyokimyasal olumsuzluklardan herhangi birinin ortaya çıkması depresyona,  obsesif kompulsif bozukluğa, anksiyeteye, panik atağa hatta aşırı öfkelenmeye sebep olabiliyor. Ancak, yine de serotonin ve depresyon arasındaki bağlantı hakkında yapılan araştırmalar sürüyor.

Nöronlarım yeterli miktarda serotonin üretiyor mu?

Serotonin miktarının az olduğu tespit etmek, önlem almak ve yeniden bu miktarı artırmak açısından önemli.  İsteksizlik ve depresyon serotonin azlığına işaret eden en bilinen işaretler olsa da, bunlardan hariç başka işaretler de var. Diğer işaret ve semptomları tespit etmek depresyon, anksiyete ve daha kötü olasılıkları önlemek açısından çok önemli.

Serotonin azlığına işaret eden semptomlar arasında sık sık sinirlenme, acıya aşırı hassasiyet, aşırı karbonhidrat ihtiyacı ve tüketimi, kabızlık ve sindirim sorunları yer alıyor.  Diğer işaret ve belirtiler ise şöyle: gün ışığından yeterince yararlanmamaya bağlı mutsuzluk, genel anlamda başkalarına bağımlı olma,  değersiz hissetme, uykusuzluk, düşük özgüven ve düşük bilişsel fonksiyon.

Serotonin seviyeniz düşükse ne yapmalısınız?

Mümkünse ilaç kullanmadan doğal yollardan serotonin seviyenizi artırmayı deneyin. İşte bu yöntemlerden bazıları:

Keyif aldığınız şeylerle uğraşın. Acı çektiren değil, eğlendiren egzersizler yapın.

Triptofan açısından zengin protein ağırlıklı besinler tercih edin.

Sebze, kuru meyveler, baklagiller ve diğer tahılları tüketerek beynin triptofanı işlemek için ihtiyaç duyduğu şekeri karşılayabilirsiniz. Bunun için çok fazla karbonhidrata ihtiyaç yoktur. Bu nedenle sebze, kuru meyve, baklagiller ve tahıllar sizin için yeterli olacaktır.

Yağ ve basit şeker içeren gıdalardan uzak durun.

Omega-3 açısından zengin besinler tercih edin.

Kafein tüketimini sınırlayın.

Uykunuzu alın.

B vitamini, özellikle de B6 vitamini almaya çalışın. Bu vitamin beyinde serotonin üretimi ve fonksiyonu açısından önemlidir.

Açık havada zaman geçirin ve güneş ışığından faydalanın.

Meditasyon ve diğer zihin iyileştiren yöntemlere başvurun.

Serotonin sağlık açısından oldukça önemli rollere sahip bir nörotransmitterdir. Bu kimyasalın az bulunması duygusal dengesizlik veya uykusuzluk gibi çeşitli sorunlara yol açabilir.