Seninle Başlamadı (Kalıtsal Aile Travmaları)

Seninle Başlamadı (Kalıtsal Aile Travmaları)

184
0
PAYLAŞ

Mark Wolynn’in yazdığı Seninle Başlamadı adlı kitabı dilimize çevrildiğinden bu yana çok satan listelerinden inmeyerek 27. baskısıyla okuyucularla buluşmaya devam ediyor. Kitap, geleneksel psikoterapinin, ilaçların ve diğer müdahale yöntemlerinin uzun süredir çözemediği zorlukların ortadan kaldırılmasında dönüştürücü bir yaklaşım sunuyor.

Yazar kitabını şu cümlelerle özetliyor:

Seninle Başlamadı bir misyonun ürünüdür, öyle bir misyon ki beni dünya genelinde dolaştırdı, sonra köklerime geri döndürüp bu yolculuğa başladığımda hiç düşünmediğim ve tasarlamadığım bir profesyonel kariyere yönlendirdi. Yirmi yılı aşkın bir süre boyunca, depresyon, anksiyete, kronik hastalıklar, fobiler, takıntılı düşünceler, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer güçten düşürücü koşullarla mücadele eden bireylerle çalıştım. Birçoğu bana geldiklerinde yıllar süren konuşma terapileri, ilaç tedavileri ve diğer müdahalelerin, belirtilerinin kaynağını çözme ve acılarını giderme konusunda başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle cesaretleri kırılmış ve ümitlerini kaybetmiş bir haldeydiler.

Kendi deneyimimden, eğitim ve klinik uygulamalarımdan öğrendiğim şey şu ki, cevap sadece kendi hikâyemizin içinde değil. Ebeveynlerimizin ve hatta onların ebeveynlerinin içinde bile olmayabilir. Son yapılan bilimsel araştırmalar travmaların etkilerinin bir nesilden diğer nesle geçebileceğini aktarmaya başladı. Bu miras, bilinen adıyla kalıtsal aile travmalarının konusunu oluşturuyor. Ortaya çıkan kanıtlar sistemin gerçekliğini doğruluyor. Kalıtımsal zincirde yer alan acı her zaman kendi kendine sona ermeyebilir ya da zamanla azalmayabilir. Asıl travmayı yaşayan kişi ölmüş, hikâyesinin üstü örtülmüş ve yıllar içinde saklı kalmış olsa bile, hayat tecrübesine ilişkin parçalar, anılar ve hisler yaşamaya devam edebilir. Âdeta şu an yaşayan kişilerin zihinlerinde ve bedenlerinde çözüm bulmak için geçmişten günümüze u
zanır.

 Gerçeği Ne Kadar Duymak İstiyorum?

Mark Wolynn’in öğrencisi ve aynı zamanda Türkiye’de bu alanda önde gelen isimlerden biri olan Umut Kısa’nın Kalıtsal Aile Travmaları üzerine yaptığı 8 bölümden oluşan içerisinde çok değerli bilgilerin ve uygulamaların olduğu konuşmasını seyretmenizi tavsiye ediyoruz.

  1. İnsanoğlu Bir Anlama Gebedir Ya Onu Doğurur Ya da Hep Sancılanır
  2. Gerçeği Ne Kadar Duymak İstiyorum?
  3. Ebeveynliğin Ölçüsü Ne? Affetmek mi Kabul Etmek mi?
  4. Ebeveynin Reddi veya Çok Yakınlaşma
  5. Birlikte Olmak ve Yalnızlık
  6. Karı Koca Olmak ve Evlilik Yaraları
  7. Bir An Annem Ya da Babam Olsam
  8. Kalıtsal Aile Travmaları