Senin günün hangi renk?

Senin günün hangi renk?

226
0
PAYLAŞ

Amerika’da Thanksgiving Day (Şükran Günü) adı ile yapılan kutlamanın devamında ortaya çıkan ve elli yılı aşkın zamandır gelenekselleşen Black Friday (Kara Cuma); duymayan var mı?

Bu geleneğe baktığımızda ne kadar faydalı, ne kadar güzel diyebiliyor insan. Çünkü indirimler ile süslenen ve alışverişi cezbeden kampanyaları görünce bu düşünce yerinde oluyor.

Ama yine insan düşünmüyor değil böyle bir günün rengi nasıl kara olabilir? Kimi kaynaklarda indirim kampanyalarının sabaha karşı, gün aydınlanmadan başladığı için, kimi kaynaklarda ise alışveriş esnasında yaşanan kargaşadan dolayı insanların birbirine zarar vermesinden bahsediyor. Hatta inançlara göre Cuma gününe bir saldırı olduğuna inananlar da yok değil. Oysa tarihsel olarak baktığımızda ülkemiz ve inançları ile ilgili bir şey olmadığını görmek çok zor değil.

Kurumsal bir alışveriş markasının İzmir şubesinde de 3 günlük bir indirim kampanyası uygulandı. Orada çalışan arkadaşımın yanına uğramıştım ve on çift ayakkabı kutusunu elinde tutan birinin arkadaşı ile konuşmasında;

‘‘Sen dağ yürüyüşü yapmıyorsun bu ayakkabıyı neden aldın?’’

‘‘Çok ucuz bir daha bulamam diye alıyorum, hafta sonu gezerken giyerim’’

Ve bu mağaza kampanya ile bir buçuk milyonun üzerinde ciroya ulaştı. Enflasyon, ekonomik kriz de böylelikle birkaç gün dinlenebilme fırsatını yakaladı. (!)

Üretime dayalı yaşam biçiminden ne kadar uzaklaştığımızı tüketim talebi gösteriyor. Öyle ki iş ve mal üretiminin dışında düşünsel üretimimizde her geçen gün zayıflamakta.

İzmir’de en son yapılan arşiv çalışmasında icralarda toplam dosya sayısı bir buçuk milyona yakındı. Yani nüfusun 1/3 icralık durumdaydı. Bu konuda tabi ki kapital etkenler baskın ama insanların da istek ve hazları da bir o kadar ön planda.

Belki bu yazılanları okurken tepki ve eleştiriler çıkabilir. Amaç gerçekten üretici ve istihdam açısından güç kazanırken topluma da fayda sağlamak olsa bir kutlama daha yapabilirdik. Bu konuda samimiyeti tartışmak lazım. Öyle ki gerçek faydanın adeta savaşçısı olmuş o kadar proje ve kuruluş var ki ayakta durmak için direniyor. TEGV bünyesinde bir öğrencinin okuması için yıllık yapabileceğiniz bağışa bakın ya da betonlaşan şehirleşmeye kızanlar TEMA’nın bir fidan fiyatına bakabilir. Hayvanları seven özellikle sokaktaki yaşamları için üzülenler KitapKoala’ya bakabilir.

Ama onların rengi her zaman gökkuşağı gibi. Çünkü insanlığa ve yarınlara karşı umutları var. Üreterek, gelişerek ve değişerek her geçen gün büyüyen aileleri var. Her türlü ekonomik, siyasi vb. aksiliklere rağmen heyecanla atan kalpleri var. Doğanın ve her türlü canlının yaşaması için talepleri var.

Şimdi sadece biran düşünmeni istesem, izin verir misin?

Sahiden senin günün hangi renk?

Ender ERMİŞ
Yönetici Koçu