Senin cebinde ne var?

Senin cebinde ne var?

468
0
PAYLAŞ

Herşey bir süre önce sosyal medyada paylaştığım gün batımı fotosunun altına “Huzur” yazmam ve bir arkadaşımın “Nerede bu huzur?” diyerek mesaj atmasıyla başladı.

Ona “Mutluluk cebimde” dediğimde bana “Vaay demek o kadar çok paran var” demesiyle devam etti. Çok kafama takıldı, çok düşündüm.

Kendimi , huzur ve mutluluğun parada olduğunu düşünen insanları düşünürken buluyorum günlerdir. “Mutlu olmaya çalışırken para araç mı yoksa amaç mı?”

Gerçekten mutluluk nerede?

Mutluluğun tanımını bilirsek aramamız daha kolay olur diye düşünerek TDK’nın sözlüğüne baktım ben de;

Mutluluk, TDK sözlüğünde “Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık, saadetlilik” olarak tanımlanmakta olup, şimdiye dek sayısız değişik tanımları yapılmış görece ve göreli bir kavramdır.”

Tanım böyle olunca sorularım başladı:

Neleri özleriz ?

Ne oluyor da özlediğimiz bu şeylere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşmak istiyoruz ?

Bir de kafama takılan mutluluk mu para getiriyor yoksa para mı mutluluğu?

Tanım net değil sonunda da belirtmiş zaten TDK “görece ve göreli bir kavram” diye

Böyle olunca ben de MUTLULUK kelimesinin bendeki anlamını paylaşmak istedim sizlerle. Düşünüp arayışa girdikçe beni nelerin mutlu ettiğini ne kadar da değişken olduğunu fark ettim.

Sonra ne fark ettim biliyor musunuz?

Ben nerde görmek istiyorsam MUTLULUK orada.

Bugün kızarmış ekmek kokusu beni çok mutlu ederken, başka bir gün güvercinlere yem veren küçük kızın çığlıkları mutluluk getirdi bana, bazen sokakta uzun lokma kuyruğundan sonra lokmayı ilk ağzıma attığım an, kitap okurken sokaktan gelen müzik sesi, okuldan çıkan çocukların neşesi ,oturduğum parkta yan tarafta çayını karıştıran amcanın bardağın içinde tıngırdayan kaşığı …

Cebimde çok param olması ya da hiç param olması? Evet biliyorum parasız yaşanmaz, ben de farkındayım. Ama az param olması ya da hiç param olmaması güzellikleri görmeme neden engel olsun. Deniz kokusu parayla değil ya.

Eğer görmesini bilirseniz mutluluk her yerde, hadi bakın etrafınıza, yanınızda oturan sevdiğinizi gözlerinde, arabanın arkasından koşan sokak köpeğinin havlamasında, mutfaktan gelen kahve kokusunda…….

Hadi siz doldurun boşlukları günlük koşturmacanın içinde mutluluk nerde?

Mutlu kalın
Nilgün Çağlar
Profesyonel Koç