SENİ DUYABİLİYORUM

SENİ DUYABİLİYORUM

104
0
PAYLAŞ

Yalnız kaldığını hissediyor musun? Kimsenin seni anlamadığını, sevmediğini ve duymadığını düşünüyor musun? Herkes sana haksızlık yapıyor ve seni anlamak için çaba harcamıyor mu? Yalnız değilsin. Hepimiz bu duyguları yaşadık. Peki, sen kendini ne kadar duyuyorsun, hiç bunu düşündün mü? Sen kendini ne kadar anlıyorsun?

Hayatımızda birçok kez duyulmadığımızı düşünmüş ve hissetmişizdir. İletişimde karşı tarafa ilettiğimiz veriler çok önemlidir. Kendimizi ne kadar açık ifade ediyoruz? Acaba kendimizi ifade ederken bizi anlasınlar diyerek imada bulunuyor olabilir miyiz? Dürüst olmam gerekirse, karşı taraf bu imaları anlamayacak. İletişimde her zaman açık olmak çok önemlidir. Sen kendini ne kadar net ifade edersen, o kadar net anlaşılacaksın.
Hayatımızdaki en önemli sorun; duyulmamak ve anlaşılmamaktır. Birisinin bizi dinlemesini, bizimle ilgilenmesini isteriz. Ancak karşımızda hep bizi eleştiren ya da kendi hayatlarından örnekler veren insanlar vardır. Biz kendimizi ne kadar iyi duyuyoruz ki başkaları da bizi duysun?

Genel olarak dinlemek ile ilgili problem yaşandığını gözlemliyorum. Senin ne demek istediğin önemsenmiyor. Tamamen kendi bakış açılarıyla, eleştirel bir yönlendirme ile sana yardımcı olmaya çalışıyorlar. Dinleme esnasında sorulacak sorular çok önemlidir. Karşıdaki kişi gerçekten dinlendiğini bilir ve konuştuğu için rahatlama yaşayacaktır. Sorulacak sorular kişiyi içsel yolculuğa çıkaracak ve sorunun kaynağı bulunacaktır.

Seni duyuyorum. Bazen her şey çözümsüz gibi gözükür, kaçmak istersin. Zaman işte öyle ya da böyle geçiyor ama süreçte kaçamıyorsun. Hayat sana, bana, bize yaşamamız gereken her şeyi yaşatıyor. Bunu yönetmek önemlidir.

Karşıdan beklediğimiz şeyleri öncelikle kendimize vermeyi öğrenmeliyiz. Kendini tanımakla başla, çünkü hayatının başrol oyuncusu sensin. Bir film düşün; bir filmde birden fazla karakter vardır. Başrol oyuncusu, yan oyuncu ve misafir oyuncular. İstesen de istemesen de başrol oyuncusu sensin.  

Herkes kendi içinde yaralıdır. Dışarıya karşı çok güçlü olmaya çalışırız. Bazen içimiz kan ağlar, fırtınalar kopar. Ama yine de hayata inat gülümseriz. Çünkü dünyanın kuralı budur. Sen güçlü olacaksın, yıkılmayacaksın. Düşersen kendin kalkmasını bileceksin, öğreneceksin. Unutma ki istersen her şey olur.

Duyulmaya önce kendinden başla. Kendini duy. Daha sonra imaları, cezaları bırak ve net ol. Duygularını, düşüncelerini büyük bir cesaretle söylemeye başla. Konuştuktan sonra dinlemeyi de bil. Çünkü sen dinlemezsen, karşı taraf seni yine duymayacak.

Zeynep TÜRKOĞLU
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı
Yönetici Koçu