Sen Yaparsın, Prenses

Sen Yaparsın, Prenses

2433
1
PAYLAŞ

Çocuklarımızı bir prenses gibi yetiştiriyoruz. Onları el üstünde tutuyor, bir dediğini iki etmiyoruz. Peki, büyüdüklerinde de bu böyle devam edecek mi? Sizin dışınızda ki insanlar da kızlarınızı bir prenses gibi görecek mi? Kız çocukları, büyüdükleri zaman kendilerini prenses gibi görüyor, prenslerini beklemeye başlıyorlar. O prens gerçekten gelecek mi? Kızlar, kendilerine güvenip birçok şeyi yapabileceklerini bilmeleri gerekiyor. Prenses, doktor da olabilir avukatta… En önemlisi ayaklarının üstünde durabilmeli.

Prensesler çizgi film karakterleri gibi olmamalı!
Prensesler, sadece pembe renk kullanmaz. Mavi de olabilir, turuncu da olabilir. Prenses, sadece etek giymez. Pantolon da giyebilir, şort da giyebilir. Çevreme baktığımda kız çocuklarına genelde pembe, erkek çocuklarına da mavi renk alıyorlar. Peki, ana ve ara renklere ne oldu? Toprak kırmızısı, orman yeşili, turuncu ve güneş sarısı…

Aileler ne yapmalı?
Aileler, kızları büyüdüğü zaman, kendilerini üstünmüş gibi görmek yerine herkesin eşit olduğunu öğretmeli. Hayatın acı gerçeğini önceden bilirlerse, bunun için onlara küçük sorumluluklar verilirse, daha temkinli daha dikkatli olacaklardır. Herkesten saygı gelmeyeceğini, onları en çok ailelerinin sevebileceğini bilmeleri gerekiyor. Bu sayede aile bağları güçlenecektir.

Sınırların ötesine geçebilmeyi öğretin!
Geçenlerde yeğenime bir kıyafet gösterince ‘ama bunu prensesler giymez’ dedi. “Hayır, giyer” dedikten sonra almaya ikna oldu. Çocuğunuza hayatı öğretin. Kızınız, kendi geleceğini kendisi şekillendirebilir. Hiçbir şey için erken değil. Gün gelip, geç oldu demektense erkenden öğretip, izlemek daha iyi değil midir?

Bir fidanı alıp toprağa koymadan ya da bir tohumu elinize alarak büyümesi beklenir mi? Toprağa ekip, bakımını yapıp, yağmur ve rüzgârdan koruyup, dayanıklı olması için çabalamalısınız. Bu yüzden çocuklarınızın vizyon ve misyon sahibi olmalarını sağlayın. Bugün ne istediğini bilen çocuk, büyüdüğü zaman emin adımlarla ilerleyecektir. Onlara ne istediklerini sorun. Evet, siz nasıl şekillendirirseniz, onlar o şekilde şekillenecektir. Ancak siz onlara belirli bir kalıp sunmazsanız, sizin gözetiminiz altında kendi kimlikleri ile şekilleneceklerdir. Siz, onlara sadece destek olun. Yanlış yapmalarını engelleyin, onunla beraber aynı yolda yürüyen arkadaş olun. Sizin yaşadığınız hayat, düşündüğünüz düşünceleri onlar düşünmüyor.

Sizin çocuğunuz, sizin bir parçanız. Sizden bir kopya değil.

1 YORUM

  1. Çocukkarını yetiştiren ebeveynler bıgün her bilgiye çok kolay ulaşabiliyor..işleri daha kolay aslında..yeter ki istesinler…bu yazılar çoğalsın mi bilinçli anneler babalarda çoğalsın..teşekkürler zeynep türkoğlu…

Comments are closed.