Sarılmanın Faydaları

Sarılmanın Faydaları

991
0
PAYLAŞ

Sarılmak ! Sıklıkla çok mutlu olduğumuzda ya da sevdiğimiz birini gördüğümüzde sarılırız birbirimize. Sarıldığımızda sevinç ve mutluluk da bizi sarar. Sarılma sözlerden daha fazlasını ifade edebilir. Birbirimize her samimiyetle sarılışımızda aslında kelimelerle kolay kolay anlatılamayacak duyguları aktarırız. Sarılırken tüm sıkıntıların dağıldığını ve onların yerini güven duygusunun aldığını hissederiz

Sarılırken vücudumuzda gerçekleşen harika mucizelere bir göz atalım :

1. Daha çok bağlanma: Sarılma ile oksitosin salgılayan kadın beyni eşine daha çok bağlılık geliştirir. Bu hormon ile sadakat de artar.

2. Vücut gevşer: Sarılma ile kaslar gevşer. Sarılın rahatlayın.

3. Acı azalır: Sarılma ile endorfin salgılayan beyin ağrı ve sızıları dindirmeye yardımcı olur.

4. Empati ve anlayış artar: Sarılma ile karşılıklı duygular paylaşılır. Güven ile birlikte kalbimizi karşı tarafa açarız.

5. iyileştirir: Sarılma beyindeki dopamin üretimini arttırır. Depresyon sorunu yaşayan insanların dopamin seviyesi düşüktür. PET taramasında sarılma ile bu hormonun2.3 arttığı gözlemlendi.

6. Daha iyi hissederiz: Sarılma ile serotonin üretimi de artar ve benlik algısı tavan yapar. Mutsuzluk hissi azalırken, iş yerinde ya da okulda performansımız yükselir.

7. Sinir sistemi dengelenir: Sarıldığınızda derimizde oluşan elektriklenme ve nemlenme ile sinir sisteminin dengelendiği görülür.

8. Stres azalır: Sarılma kandaki kortizol seviyesini düşürerek stresin azalmasına yardımcı olur. Böylece zihin sakinleşir. Araştırmalar gösteriyor ki, bebeklere daha sık sarıldığımızda daha az stres belirtisi gösteriyorlar.

9. Kalp sağlığına iyi gelir: North Carolina Üniversitesi’ndeki bir çalışmada eşleri ile hiç temas kurmayan katılımcıların kalp atışlarında sorun gözlendi. Yüksek tansiyon ve kardiyoloji ile ilgili rahatsızlıklarda da sarılma çok işe yarıyor.

10. Bağışıklık sistemini güçlendirir: Sosyal anlamda aktif olan, eşine, dostuna sık sık sarılan insanların daha az ya da hiç enfeksiyon geliştirmedikleri gözlendi. Stres hormonu sarılma sırasında düştüğünden bağışıklık sistemi de olumlu etkileniyor.

11.Varoluş kaygısında azalma: Ölümlü olmanın getirdiği endişelerden arınmak için sarılın. Oyuncak ayıya sarılmak bile ölüm korkusunu azaltıyor.

Sonuç olarak sevdiğimiz birine sarıldığımızı hayal etmek bile beynimizin mutluluk hormonları salgılamasına sebep olup hayatımızdaki coşku ve mutluluğu tetikliyor. Haydi ne duruyoruz? Sarılmaya devam !

Dr. Fahad Basheer  “The Science of Emotions”