Sağlıklı yaşamımızı tehdit eden bilmediğimiz ilginç bağımlılıklar

Sağlıklı yaşamımızı tehdit eden bilmediğimiz ilginç bağımlılıklar

311
0
PAYLAŞ

Konu bağımlılıklardan açıldığında akla ilk gelenle alkol ve uyuşturuculardır. Elbette ikisi en çok bilinen ve birçok insanın hayatına mal olan bağımlılıklardır; fakat bu kadar bilinmemesine rağmen bağımlısı olan insanlara derin zararlar verebilen başka bağımlılıklar da var. Kumar, sigara ve seks düşkünlüğü de çok bilinen bağımlılıklardan sayılsa da, çok az kişi tarafından bilinen dört farklı bağımlılık sizi oldukça şaşırtacak.

Bronzlaşma
Yazın biraz bronzlaşmayı herkes ister, kendimizi daha seksi ve güzel hissettirdiği tartışılmaz bir gerçektir. Genellikle yazın 10 – 15 günlük tatil süresince koruyucu kremlerle cildimizi korumaya devam ediyorken güneşlenmek normal sayılabilir. Fakat eğer yıl içinde yaz kış ayırt etmeden her gün güneşlenmek istiyorsak bu işte bir terslik olabilir. Bu bağımlılığın hangi sebepten kaynaklandığı henüz kesin olarak bilinmiyor; fakat bundan muzdarip olan birçok kişi mevcut. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, bronzlaşma bağımlılığının sebebinin UV ışınları olma ihtimali yüksek. Kesin olmamakla birlikte UV ışınlarının vücudumuzdaki endorfin hormonu miktarını artırdığına yönelik araştırmalar devam ediyor. Belki de güneş altında kendilerini daha mutlu hisseden insanlar bronzlaşmaya daha bağımlı hale gelebiliyorlar.

Fakat birçok bağımlı, ne yazık ki UV ışınlarının cilt kanserine yakalanmada ne kadar etkili olduğunu bilmiyor. Daha çok bronzlaşmak adına koruyucu krem sürmeyi de reddeden bağımlılar bir süre sonra ciltlerinde beliren ve büyümeye başlayan lekelerden şikayetçi olarak doktorun yolunu tutuyorlar. Sadece cilt kanseri değil, UV ışınları gözlere de kalıcı zarar veriyor. Bu yüzden bronzlaşmak herkes için iyi bir fikir olmayabilir.

Çok fazla çalışma
İşkolik olmak birçok insanın şakaya vurduğu bir durum gibi görülebilir; fakat aslında oldukça ciddi bir bağımlılık. Eğer haftada 7 gün 12 saatten fazla çalışıyorsanız siz de bir işkolik olabilirsiniz. Bu davranış çalışmayı sevmekten çok bazı negatif düşüncelerden kaçmaya çalışan veya yetişmeyecek korkusuyla tatilde bile işin peşinden koşan insanlarda görülüyor. Hatta aşırı iş stresten dolayı çalışamayan insanlar da işkolik sayılıyorlar.
İşkolik olmanın kötü yanları ise aile ve arkadaşlarınıza yeteri kadar vakit ayıramadığınız için ilişkinizi kötü etkilemesinin yan sıra sağlığınıza da negatif etkilerinin olmasıdır. Sürekli yorgun hissetme, aşırı stres, dikkat dağınıklığı ve hatta dolaşım problemleriyle kalp rahatsızlıklarına neden olabilir.

Gereğinden fazla biriktirme
Hepimizin atmaya kıyamadığı, bize anılarımızı hatırlatan birkaç eşyası olmuştur. Fakat eğer bunların sayısı kutuları doldurup taşıracak kadar fazlaysa ve en sonunda tüm odayı dolduracak gibi görünüyorsa eşya biriktirme bağımlılığından söz edebiliriz. Bağımlıların en önemli özelliği bağımlı olduklarının farkında olmayışlarıdır. Sadece kendileri için değerli şeyleri biriktirdiklerini sanarlar; fakat durum aslında sadece değerli eşyalarla sınırlı değildir. Biriktirdikleri, daha doğrusu atmaya kıyamadıkları her küçük nesneye gereksiz bir anlam yüklerler.
Etraf gereksiz eşyalarla dolup taştığında evde dolaşmak bile zor hale gelir ve aranılan nesneyi bulmak imkansızlaşır. Bu aşamada durumun ciddiyeti fark edilirse, aile veya arkadaşlardan yardım istemek veya bir profesyonel ile görüşmek sorunu çözmeye katkı sağlayabilir.

Yalan söylemek
Bir yalanı devam ettirmek için yalan söylemeye devam etmenin sonu gelmeyebilir. Sonunda her şey karışır ve yalanlar bir bir ortaya çıkmaya başlar. Tehlikeli olan nokta ise yalan söyleyen kişinin yalanla gerçeği ayırt etmeyi başaramamasıdır. Onlar için yalan söylemek ile gerçeği söylemek arasında bir fark yoktur ve kendilerini tatmin etmek için hiçbir sebep yokken bile yalan söyleyebilirler.
Kimi zaman ilgi çekmek için uydurma hikayeler anlatan ya da zayıf noktalarını gizlemek için yalan söyleyen bağımlılar en sonunda bunu devam ettiremez hale gelirler ve mental olarak olduğundan daha kötü bir duruma sürüklenebilirler.