Sadece sevmek kurtarır

Sadece sevmek kurtarır

836
0
PAYLAŞ

Hepimiz için gerçekten çok önemli olduğunu düşündüğüm ve dünyayı değiştirme iddiasında olan bir projeden kısaca bahsetmek istedim. Hepimizin bildiği gibi doğa sadece insanlar için değil, dünya üzerinde yaşayan her şeye ait. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere ve hatta cansızlara… Yani yaratılmış olan her şeye. Biz ise zaman zaman yeterince uzun vadeli düşünemediğimizden doğaya bizden başka şeylerin yaşamlarını fazlaca kısıtlayacak şekilde etki ediyoruz. Sadece sen değil, bundan şikayetçi olan ben de bunu yapıyorum. Belki suçlu değiliz, belki kötü insanlar değiliz ama bazen çıkarlarımıza fazlasıyla düşkün olabiliyoruz. Yani başkalarına çuvaldızı batırırken, bizim ne kadar faydalandığımıza bencilce çok fazla odaklanıyoruz. Binayı dikerken, habitatını yok ettiğimiz canlıları göz ardı ediyoruz. Tekrar ediyorum, sadece sen değil, ben dahil hepimiz bunu yapıyoruz. Tek birimiz bile istisna değil.
Ve biliyorum ki bu süreç geri dönemez. Ne yaparsak yapalım, dünyada sadece sayısı 2000 olmuş pandaların neslini bizden iki nesil sonraya bile devredemeyeceğiz. Torunlarımız pandaları, kelaynakları, jaguarları ve bazı kaplumbağaları sadece biyoloji kitaplarından ve belgesellerden öğrenecekler.
Hayvanlara bir borcumuz var. Özellikle habitatlarını mahvettikten sonra “doğa hayvanı” konumundan “sokak hayvanı” konumuna gelen bir çok canlıya yaptıklarımızdan dolayı sorumluyuz. Evlerinden çıkardığımız bu hayvanların en azından sokakta bacakları kırılmış bir şekilde, yaralı vücutlarıyla olmalarına müsaade etmek sanıyorum en ağırı. Anlamak zor değil. Sadece bir an için kendi bacağının kırıldığını, günlerce öyle dolaştığını, kimsen olmadığını ve ölene kadar acı çekmeye devam ettiğini 5 dakikacık düşün.
Dayanılmaz değil mi?
Amacım seni üzmek değil, sadece farkındalık sağlamak istiyorum. Hedefe “nefret ederek” ulaşılamaz. Nefret sadece nefreti doğurur. O yüzden buna sebep olan her birimizden nefret etmek bile anlamsız ve faydasız. Sadece sevmek kurtarır. Hayvanlardan nefret edenlerden bile nefret etmemek. Sadece henüz bilmediklerini, farkında olmadıklarını düşünmek gerekiyor. Bir gün anlayabilirler yaptıklarının yanlış olduğunu…. Sen de bilseydin ya da tek bir hayvana ya da canlıya acı vereceğini düşünsen zaten yapmazdın yaptıklarını…
Kitapkoala.com sokak hayvanlarının tedavisini finanse etmek için iyiliğin finansmanı modeliyle kuruldu. Ne bağış istiyor ne de başka bir yardım. Tek istediği, almak istediğin kitaplar olduğunda, okumak istediğinde kitap satın almak için kitapkoala.com’u tercih etmen ve bu yazıyı paylaşarak sistemin var olmasını sağlamak. Bir dipnot olsun; Piyasadaki en ucuz kitap fiyatları da kitapkoala.com’da.

Çok daha fazla bilgiye bu linkten ulaşabilirsin. https://www.kitapkoala.com/sayfa/hakkimizda