Sabahları Erken Kalkabilmek Için 7 Uygulama

Sabahları Erken Kalkabilmek Için 7 Uygulama

189
0
PAYLAŞ

1-) Erken kalkmak için alıştığınız düzende ani değişiklik yapmayın, başarızılıkla sonuçlanma ihtimali yüksektir. Küçük değişikliklerle hedefe yavaş ama emin adımlarla yaklaşın. Önce yatma saatinizi 15 dakika geriye alın ve 15 dakika önce kalkın. Bunu bir kaç gün sürdürün. Daha sonra 15 dakika daha erken yatın ve erken kalkın. Bu şekilde hedeflediğiniz saate ulaşana kadar devam edin.

2-) Alarmı yataktayken uzanabileceğinizden daha uzağa koyun böylece alarmı yataktan kalkarak kapatmak zorunda kalacaksınız.

3-) Yatmadan 2-4 saat önce akşam yemeğinizi yemiş olun.Yemeği erken yerseniz hem uyku kaliteniz artar hem daha çabuk uyursunuz.

4-) Yattığınız oda mümkün olduğunca karanlık olmalı,iyi bir uyku çekmenizi sağlayan melatonin hormonu ortam ne kadar karanlıksa o kadar fazla salgılanır ayrıca bu hormon anti-kanserdir.

5-) Sizi sersemleten hatta neredeyse bayıltan uyku haplarından uzak durun.Bunun yerine kedi otu çayı içebilirsiniz.(Yatmadan 2 saat önce)

6-) Çoraplarınızla yatın. Evet, yanlış duymadınız. Ayaklar en çok üşüyen organlardır ve gece boyunca üşüyüp uyanmanıza neden olabilirler, onları sıcak tutun. Göreceksiniz daha güzel uyuyacaksınız.

7-) Ve son olarak kendinize erken kalkmak için iyi bir sebep bulun. (Güneşin doğuşunu seyretmek, sessizlik eşliğinde günün ilk kahvesini yudumlamak ya da yaratıcılığın en yüksek saatlerini kendiniz için kullanmak….)

Benjamin Franklin’in sözünü kendinize telkin edebilirsiniz: “Erken yatıp erken kalkan akıllı olur, sağlıklı olur, zengin olur.”