Sabah erken kalkmak için HARIKA bir sebebiniz olsaydı…

Sabah erken kalkmak için HARIKA bir sebebiniz olsaydı…

483
0
PAYLAŞ

“İş yerlerini insanların yaptıkları işte anlam bulabilecekleri şekilde tasarlasak, işe değer veren bir insan doğası tasarlıyor oluruz”

Bu sözler bizi çalışmaya neyin motive ettiği üzerine araştırmalar yapan psikolog Barry Schwartz’a ait.

Yataktan kalkıp işe gitmeye mecalimiz yoksa ne yapacağız peki?

İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıkları bir dönemde Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius şöyle bir tavsiyede bulunmuş. Şafak sökerken bir türlü tatlı uykunuzdan uyanıp kalkamıyorsanız kendinize şunu söyleyin:

Bir insanoğlu olarak işe gitmem gerekiyor. Eğer yaptığım iş için doğmuşsam neden şikayet edeyim ki? Yoksa yorganı çekip yatmaya devam mı etmeliyim?”

Tabi ki yorganın altında sıcak sıcak yatmak kulağa daha hoş gelebilir. O halde iyi hissetmek için mi doğduk? Bir şeyler yaşayıp, deneyimlemek yerine sadece rahat etmek? Kuşları, bitkileri, karıncaları, örümcekleri ve arıları görmüyor musunuz? Günlük bireysel işleriyle ellerinden geldiğince nasıl dünyayı düzene sokmaya çalışıyorlar görmüyor musunuz? Ve sen insan olarak işini yapmaya istekli değilsin. Öyle mi?

Oysa ki, insan doğası hizmet dolu, başkalarına yardım ettiğimiz ve katkıda bulunduğumuz bir hayatı yaşamaktan ibarettir. Atalarımızdan miras bu amaca direnç göstermek aslında kendi doğamıza karşı gelmek ve kendimizi sevmemek demek oluyor.

Kendinizi seviyorsanız doğanızın sizden beklediklerini de seversiniz.

Yüzyıllar önce psikologlar yaratıcı işte akış deneyimini tanımlamadan önce Aurelius : yaptığı işi seven insanları yaptıkları iş tarafından adeta sahiplenilen, yiyip içmeden hatta uykudan bile vazgeçebilen insanlar olarak tanımlıyor. Başka insanlara yardım etmek, yarattığınız iş ile topluma, dünyaya fayda sağlamak, katkıda bulunmak çaba göstermeye değmez mi?

Haydi kalk hayata anlam katmaya…

Çeviri: Yeşim Erberksoy