Rüyalar bildiklerimizin su yüzüne çıkmış halidir…

Rüyalar bildiklerimizin su yüzüne çıkmış halidir…

474
0
PAYLAŞ

Ünlü Amerikalı yazar Tom Robbins’e göre, rüyalar insanların zaten sahip olduğu (ancak çoğu zaman haberdar olmadıkları) bilgilerin dışa vurulma şeklidir. Örneğin bir ilişki ile ilgili duygularınızı, eğilimlerinizi ya da bitmemiş bir işle ilgili kendinizde gördüğünüz eksiklikleri size en iyi rüyalarınız anlatır. Yani “rüyalarım gerçek oluyor” gibi cümleler kurduğunuzda, aslında gerçek hayattaki tutkularınızın galip geldiğinden bahsediyorsunuz demektir. Pek çok spiritüel inancın rüyaları “tanrılardan gelen ilahi haberler” olarak konumlandırmasının temelinde yatan da bundan başkası değildir.
Metaforlar = Bilincin şifreleri
Hepimiz rüyalarımızda, anlam vermekte güçlük çektiğimiz obje ve kavramlara rastlarız. İnsana başta anlamsız gibi görünen bu rüya unsurları aslında, altında derin anlamlar barındıran metaforlardan başka bir şey değildir. Jung ekolünden gelen yazar James Hillman’a göre, “İnsan ruhunu ararken kaybolduğunda en güvenilir rehberi rüyaları olmalıdır”
Bazı metaforik çağrılardan başlıcaları şunlardır:

  • Konfor alanınızdan çıkmak ya da çıkmamakla ilgili bir karar verme aşamasındaysanız bu durum rüyanızda bir kayayı uçurumdan yuvarlanırken görmenize ya da evrak çantanızı toprağa gömdüğünüzü görmenize neden olabilir.
  • Eğer toplumsal yaşantınızla ilgili endişeli bir durum içindeyseniz, rüyanızda kendinizi anakaraya bağlı bir adada yalnızken görebilirsiniz.
  • Eğergerçek hayatınızda, vermeniz gereken önemli bir kararı sürekli erteliyorsanız; rüyanızda bir gemiyi kaçırdığınızı ve arkasından bakakaldığınızı görebilirsiniz.
  • Önünüzde başa çıkıp çıkamayacağınızdan emin olmadığınız, bu konudaki yetkinliğinizi sorguladığınız bir durum / iş varsa, uçmakla ilgili rüya imgeleri görebilirsiniz.

Rüyaları nasıl okumalı?
Dini ve spiritüel yorumlama metotlarından bağımsız olarak, bilim bize rüyaların geçmişle gelecek arasında bir köprü olduğunu söyler. Jung, rüyaları büyük rüyalar, ortak rüyalar ve çocukluk dönemi rüyaları olmak üzere üçe ayırır ve rüyaların birçok fonksiyonu olduğunu savunur. En önemli fonksiyonu ise bilinç ve bilinçdışı arasında dengeleyici olmasıdır. Bunun yanında ödünleme, kehanet, dini mesaj, nevrozları yansıtma fonksiyonları vardır. Jung’a göre rüya analizi için bir rüya yeterli değildir. Rüya analizi için bir dizi rüya gerekir. Başlangıçta rüya analizi için aktif hayal metodunu kullanmış, daha sonra ise aktif hayal kurmayı da içine alan “amplifikasyon” yöntemini geliştirmiştir.