Rehberlik Servisine Gönderilen Öğrenci ve Başarı Beklentisi

Rehberlik Servisine Gönderilen Öğrenci ve Başarı Beklentisi

440
0
PAYLAŞ

Anne-babalar, öğretmenler ve okul idarecileri; öğrencilerin istikrarlı bir çalışma alışkanlığı kazanmalarını istiyorlar ve bu konuda rehber öğretmenlerin yetkinliklerine başvuruyorlar. Geçtiğimiz 10-15 yılda eğitim sektöründeki etkisine bakıldığında, psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanlarının anne baba ve öğrencilerin gözünde “pek de uzman olmadıkları!” yönünde bir izlenim oluştu.

Bu güven kırılması ve ülkemizde “rehberlik” hizmetinin ne olduğunun tanımlanması konusundaki belirsizliğin farklı sebepleri var:

Öncelikle, danışmanların görüşme tekniklerini ve psikolojinin temelleri hakkındaki eğitim eksikliklerinden bahsedilebilir. Sonra da danışanların (öğrenci ve ebeveynlerin) rehberlik odasına girip çıkıldığında -şarj edilen bir telefon gibi- pasiften aktife geçme beklentilerinden söz edebiliriz. Her ikisi de verimsiz bir danışmanlık ilişkisi yaratmada başlıca etkenleri oluşturuyor.
Ancak bu yazı daha çok, öğrencilere en iyi danışmanlık ve motivasyon sağlayan yardımın, kendilerine nasıl rehberlik yapacaklarını öğretmekten geçtiğini savunan tarafta duruyor. Bu yüzden de verimli ders çalışmayı ilgilendiren size 2 detay örneği vereceğim:

  1. “Gece Daha İyi Çalışıyorum/Uyumayıp Sabaha Kadar Çalıştım”

Fazladan kahve içip uykusuz kaldığınızda, enerji içeceklerine başvurup kitaplar masanızda açık bir şekilde gün ağarmaya yaklaşana kadar odanızda vakit geçirdiğinizde, bilgileri öğrenme işini sizin yerinize tanrısal bir gücün yapacağını varsaymayın. Beyniniz uyku esnasında bilgileri yerleşik hale getirmeye çalışır ve ileride başvurmak üzere saklar. Uyumazsanız, beyniniz öğrendiklerinizi hafızasından boşaltmak için aceleci davranacaktır. Bunun yerine; çalışma konusunu bir bütün olarak ve uzun bir geceyi sabaha bağlayarak değil, aşamalı olarak parçalayarak çalışın. Ünitelere bölün, konu başlıklarına ayırın ve bu şekilde günlere dağıtın. Önceki günlerde çalıştığınız içeriği gözden geçirerek ilerleyin. Bu hafıza ve hatırlama konusunda size yardımcı olacağı gibi uzun vadeli bir çalışma verimi de sağlayacaktır.Bunu nasıl yapacağınızı size kağıt üzerinde programlayan bir öğrenci koçuna başvurabilirsiniz.

2. “Müzik Dinleyerek Daha İyi Çalışıyorum/Arada Telefona Bakmak Beni Engellemiyor”
Çalışırken akıllı telefonunuzu ve sosyal medya kullanımınızı sınırlayın (Merak etme bir şey kaçırmıyorsun.) Akıllı telefonunuzu masanın üzerinden kaldırın ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmek için (kurulmuş bir oyuncak gibi) sürekli telefonu elinize almayın. Böylece ders materyaline gerçek bir odaklanma alışkanlığı edinebilirsiniz. Unutmayın, ancak 30-35 dakikalık bir odaklanma sonucunda çalışma konusu hakkında kavranmış/kalıcı bir kazanım elde edebilirsiniz.

Listeyi onlarca madde uzatmak mümkün… Ama öğrencilere beynin nasıl çalıştığını, nasıl bir çabanın sonuç vereceğini, karşılaştıkları güçlüklerin, bıkkınlıkların ve umutsuzlukların neyden kaynaklandığını gösterebilirsek madde madde bir listeye ihtiyaçları olmadan istikrarlı bir süreç yaşayabilirler. Dolayısıyla danışmanlık görüşmeleri öğrencilere bir takım ağır yükler ve yönergeler yaratıp ürkütmek yerine, kendi kendilerine nasıl kılavuzluk edeceklerini öğretmeyi amaçlamalıdır. Böylece “özgüven ve başarabileceğine inanma” konusunda onlara sağlam bir kaynak sağlamış oluruz.

Ozan RONA
Eğitim Koordinatörü & Öğrenci Koçu