Psikopatların Yaptıkları 5 Şey

Psikopatların Yaptıkları 5 Şey

180
0
PAYLAŞ

Birçok insan psikopatik özelliklere sahiptir, hayatınızda ummadığınız kişiler aslında birer “psikopat” olabilir. 2010’da yapılan bir çalışmaya göre toplumun yaklaşık %1 kadarı psikopat olabilir. Ancak, mesela, iş dünyasındaki liderler arasında bu oran %3 olarak karşımıza çıkar. Psikopat ya da sosyopat terimleri “antisosyal kişilik bozukluğu” başlığı altında ele alınır. Bu durumlarda genetik ve çevresel faktörler önemli ölçüde rol oynar. Psikopatlık veya sosyopatlık, erkeklerde kadınlara nazaran daha çok görülür. Psikopatları tespit etmek her zaman kolay değildir. Genelde sevilen karakterlerdir; en azından başta sevilirler. Zamanla gerçek kişilikleri gün yüzüne çıkmaya başlar.

İşte psikopatların yaptığı 5 şey:

Çok çekici olurlar:

Psikopatlar neredeyse daima sevilirler, neşeli görünürler ve bir konuşma yaparken çok etkileyicidirler. İnce zekaları, diğer insanları kendilerine çeker. Genelde anlatacak ilginç hikayeleri vardır. Yalan bile olsa, ikna edicilikleriyle sevilir hale gelirler ve insanları kendilerine inandırırlar. Normal şartlar altında bir psikopatla konuşmayan birisi bile gayet iyi hissedebilir.

Pişmanlık duymazlar:

Suç duygusunun olmaması, aslında bir insanın psikopat olabileceği anlamına gelen ilk işaretlerden biridir. Psikopatlar gerçek anlamda suçlu gibi hissetmeyi beceremezler. Diğer insanlara zarar vermekte hiçbir sorumluluk üstlenmezler. Tam tersine, başkalarını suçlarlar ve kendi sorumluluklarını reddederler. Örneğin, bir psikopattan şunu duyabilirsiniz: “Kötü davranılmayı hak ediyordu” veya birini sözleriyle incittiklerinde derler ki: “Çok hassas birisi, bence daha az hassas olmalı” vs.

Kibirli kişilerdir:

Psikopatlar kendilerinin çok önemli oldukları hissine sahiptirler. Narsistler gibi sıradan kanun ve kuralların, onlar için geçerli olmadığını düşünürler. Bir CEO olmayı hakettiklerini düşünürler, potansiyellerinin diğer insanlara göre çok yüksek olduğunu iddia ederler.

Büyük riskleri kolayca alabilirler:

Psikopatlar, güvenlik konusunu çok az kafalarına takarlar; özellikle de diğer insanların güvenliğini… Daima yalan atar, aldatırlar ve gözünüzün önünde bir şey çalabilirler. Tüm psikopatlar illegal davranışlarda bulunmaz tabi ki, ama bulunacakları zaman planlarını çok iyi yaparlar.

Usta manipülasyoncudurlar:

Diğer insanlara karşı herhangi bir ciddi duygu beslemezler. Taklit yapabilirler ve gerçekçi olurlar. Kısacası, psikopatları seven kişiler hiçbir zaman onların başkasını önemsediğinden emin olamazlar. Yağcılık yapabilirler, etkili de olurlar.

Kaynak:NBeyin