POPÜLER OLMANIN ALTIN KURALLARI

POPÜLER OLMANIN ALTIN KURALLARI

35
0
PAYLAŞ

Başlıktan anlaşılacağı gibi her insanın içinde bir yerde önemli olma duygusu ve popüler olma isteği vardır. Son zamanlarda sosyal medyanın bu kadar büyümesi ve herkes tarafından aktif kullanılmasının ilk nedenlerinden birisi “beğenilme” duygusudur.

Bazılarımız büyürken ailede yeterince taktir göremeyiz ya da sağlıklı sevilemediğimiz için sevgiyi, beğenilmeyi başka yerlerde ararız. Sosyal medya insanlara bunu sahte bir şekilde sunmaktadır. Enerjinizi hayatınızı tamamen iyileştirme ve daha mutlu bir hayat için doğru bir sosyalleşme ile bundan sonraki günlerinizi çok daha verimli geçirebilirsiniz.

Peki, kendimizle samimi bir şekilde yüzleşecek olursak, sosyalleşmek için neler yapabiliriz?

1) İnsan ne kadar aktif olursa ve kendisini ne kadar geliştirirse hayatından da o kadar memnun olacaktır. Ve insan hayatından memnun olmaya başladığında yaşadığı kaygılarda aynı oranda düşecektir.

2) Çevre çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Az ama öz arkadaşım var, bakış açısı bana tam anlamıyla doğru gelmemektedir. Bir insanla en fazla ne kadar sıklıkla görüşebilirsiniz? Mutlaka çevrenize konfor alanı sunmanız gerekmektedir. Ve ne kadar az arkadaşınız varsa yalnız kalma oranınız o kadar artacak ve kendinizi yalnız hissetmeye başlayacaksınız.

Ancak burada şöyle bir not yazmak isterim. Oluşturduğunuz çevre sizin hayatınızı şekillendireceği için hayatınıza alacağınız her insana çok dikkat etmeniz gerekiyor. Yanlış çevre size zarar verebilir. Doğru çevre ile de hayatınızda büyük atılımlar yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminiz.

3) Sosyalleşmek çevre kadar önemli ve insan sosyalleştiği zaman çevresi de genişleyecektir. Uzun süre hayattan izole olanlar için sosyalleşmek ya da bu tarz mekanlar bulmak zor olabilir. En iyi sosyalleşme yerleri birçok insanın bulunduğu etkinlikler olabilir. Bunların başında spor olabilir, bir eğitime gidilebilir, dans kursunda eğlenceli insanlarla tanışılabilir.

4) Hayat enerjinizi yükseltecek şeyler yapın ve yeni insanlarla tanışmaya her zaman hazır olun. İnsanlarla konuşmaya başladığınızda hemen kendinizi anlatmayın. Gizemli olmanız insanların sizi düşünmesini sağlayacaktır. İlk tanıştığınız anda dertlerinizden bahsederseniz muhtemelen bir daha sizi aramayacaklardır.

5) Bulunduğunuz enerji o enerji frekansına sahip insanları hayatınıza çekecektir. Bu olumsuzda olabilir. Örneğin sizi sinirlendirecek insanlarla sürekli karşılaşıyorsanız, muhtemelen enerjiniz o frekansta demektir. Ve derin bir nefes alıp, enerjiyi serbest bıraktığınızda ve tabii düşünce yapınızı değiştirip, genişlettiğinizde bir süre sonra o insanlar hayatınıza girmemeye başlayacaktır.

İnsan sosyal bir varlıktır. Ve kendinizi ne kadar izole ederseniz o kadar yalnız kalacak, konuşacak konunuz o kadar azalacaktır. Gerçekten şu an ki halinizden ve hayatınızdan tam anlamıyla mutlu musunuz? Kendi hayatınızda ne kadar güçlü bir duruş sergilerseniz insanlar da size o kadar saygı duyacaktır. İnsanları dinlerseniz, onların da sizi dinlediğini göreceksiniz.

Zeynep TÜRKOĞLU

ICF Profesyonel Koç
Yönetici ve Takım Koçu