Pooh’nun Tao’su

Pooh’nun Tao’su

562
0
PAYLAŞ

Tao kelime anlamı olarak yol, akan su anlamlarına gelir. Eski Çin felsefesine göre, kainatın birliğini sağlayan düzen ilkesidir. Evrenin düzeni kozmostaki harmoni ve kaosun yani sürekli değişimin birleşiminden oluşur.

Tao Te Ching simgesel ve sezgisel paradokslar yoluyla, kozmostaki harmoniyi algılamaya engel olan kategorik düşünce tarzı yerine, karşıtlıkları aynı anda kabul edebilecek bir sezgiyi ve bütünleştirici olan mantığı koyar.

Tıpkı Yüz Dönüm Ormanı gibi değil mi?
Ebeveynlerin çoğu Yüz Dönüm Ormanını biliyorlardır. Bende çocuklarım sayesinde keşfetmiştim bu ormanı ve nevi şahsına münhasır sakinlerini. Her bir kitabını ve filmini belki yüzlerce kez okuduk ve seyrettik. Hatta halen tereddütte kaldığımızı hissettiğimizde “Bugün Piglet gibi hissediyorum” veya aksiliklerle dolu geçen günün sonunda “Bugün Eeyor’un şansı benimleydi” gibi cümlelerle duygularımızı ifade etmeye devam ediyoruz. Kısaca Yüz Dönüm Ormanı sakinlerinin bizde kalıcı izler bırakmış olduğunu geçenlerde okuduğum bir kitap sayesinde fark ettim.

Evet, Pooh’nun Tao’su adlı kitaptan bahsediyorum. Belki de dünyanın en çok tanınan ve sevilen ayısı Pooh’nun yazar Benjamin Hoff ile dialogları Pooh’yu biraz daha yakından tanımamızı sağlıyor. Okuduğumuz yada seyrettiğimiz Winni the Pooh hikayelerini Taoizim ile yorumlanmış olması Pooh’nun o muhteşem bilge duruşunu bir kez daha fark etmemizi sağlıyor.

Taocular,Ttao’yu simgelemek için en iyi metaforun su olduğuna inanıyorlar.Bu nedenle Tao’ya suyun yolu deniyor. Bu kitap Pooh’nun Yolunu anlatıyor. Onun tarzını ve olaylara bakış açısını:

Ormanın sonuna doğru geldiğinde su akıntısı o kadar güçlenmişti ki neredeyse bir nehir olmuştu. Artık olgun olduğu için daha küçükken olduğu gibi hızlı gitmiyordu, taşmıyor ve köpürmüyordu. Daha yavaş hareket ediyordu. Nereye gittiğini bildiği için kendi kendine şunu söylüyordu: “Aceleye gerek yok, oraya nasılsa bir gün ulaşırız.”