Polyanna Yalan mı Söylüyordu?

Polyanna Yalan mı Söylüyordu?

Bir duvar kenarında oturmuş bekliyorsunuz. Paçalarınız tutuşmuş ve yavaşça yanmaya başlamış. Eğer bir şey yapmazsanız alevler birazdan yukarıya doğru yükselecek. Yanınıza biri geliyor ve diyor ki “Aslında senin yangın söndürücüye ihtiyacın yok, ihtiyacın olduğunu söyleyenler yalan söylüyor.” Bir anda inanıp yüzüne bakıyorsunuz ve hemen soruyorsunuz: Peki ne yapmalıyım?

816
0
PAYLAŞ

Bir duvar kenarında oturmuş bekliyorsunuz. Paçalarınız tutuşmuş ve yavaşça yanmaya başlamış. Eğer bir şey yapmazsanız alevler birazdan yukarıya doğru yükselecek. Yanınıza biri geliyor ve diyor ki “Aslında senin yangın söndürücüye ihtiyacın yok, ihtiyacın olduğunu söyleyenler yalan söylüyor.” Bir anda inanıp yüzüne bakıyorsunuz ve hemen soruyorsunuz: Peki ne yapmalıyım?

“Sen benim dediğimi dinle!” diyor gelen kişi. “Peki ne yapayım?” diye soruyor paçaları tutuşan. “Onların dediğini yapma!” diye cevap geliyor.

Son dönemde yapmamamız gerekenleri söyleyen o kadar çok kişi var ki!

“Pozitif düşünme, o bir hastalık…”

“Kişisel gelişme sakın, gerek yok!”

“Peki ne yapalım!”

“Sen beni dinle!”

“Ne yapmamızı istersin?”

“Onları dinleme!”

“Ama paçalarım tutuştu. Ne yapacağım. Mutsuzum diyorum.”

“Olsun onları dinleme.”

Dünyanın belki de en güçlü pozitif düşünce şekli ‘ŞÜKÜR’dür. Pozitif düşünme demekle ‘ŞÜKRETME’ demek neredeyse aynı şeydir.

E bizi POLYANNA hikâyeleri ile büyütmediler mi? Yine bizim uzmandan gelen ses “POLYANNA YALAN SÖYLÜYORDU.”

Pozitif düşünce yeni bir şey değil, binlerce yıllık tarihi var ama son dönemlerde CBT (BİLİŞSEL DAVRANIŞ TERAPİSİ), Viktor Frankl’ın yöntemleri (LOGO TERAPİ), Martin Selligman’ın tavsiyeleri (POZİTİF PSİKOLOJİ) alanlarında da sıklıkla pozitif düşünmenin faydalarını ve mutluluğa katkısını görüyoruz.

EN doğru yöntem budur demiyorum ama ne oluyor da bu kadar derin bilgilere ve ŞÜKÜR gibi güçlü bir kavrama rağmen, kimi uzmanlar ‘Kişisel Gelişim’i yerden yere vurmak için ‘Pozitif Düşünme’yi yerden yere vuruyorlar.

Tek bir açıklaması var: ÇIKAR ÇATIŞMASI!, “ONA GİTME BANA GEL!”

Size bir şey söyleyeyim mi? Paçası tutuşmayan birinin ‘POZİTİF DÜŞÜNME’ye ihtiyacı yok zaten. Ama paçanız tutuşmuşsa ‘POZİTİF DÜŞÜNME’ ya da ‘ŞÜKÜR’ kısa vadede ayakta kalmanızı sağlayabilir. Şöyle söyleyebilirim: Mutlu olmak için ‘POZİTİF DÜŞÜNME’ye ihtiyacınız olmadığını anlayana kadar ‘POZİTİF DÜŞÜNME’ye ihtiyacınız var. Bu kadar basit! Yani nehri geçene kadar tekneye ihtiyaç duymanız gibi bir şey. Hayatın ne kadar mükemmel ve sihirli olduğunu anlayana kadar POZİTİF DÜŞÜNME çok işe yarayabilir. Sadece buna sarılıp başka şeyleri es geçmemek gerekiyor.

KİŞİSEL GELİŞİM kötü değildir. Zaten içinde GELİŞİM olan bir şey nasıl kötü olabilir ki! GELİŞTİĞİNİZ sürece varsınız ve anlamlısınız. Akademik olma konusuna gelince size şunu söyleyebilirim. Mülkiye mezunuyum, yüksek lisansımı tamamladım, Doktora yaptığım alan ise İLETİŞİM ve ben hayatımda insana koçluk ve kişisel gelişim kadar iyi gelen bir şey görmedim.

İki insan düşünün biri Bill Gates veya Eric Shmitt, diyorlar ki “Ben hayatımda koçluk kadar iyi bir şey görmedim.” Diğeri ise hayatında koçluğun ne olduğunu gerçekten bilmeyen biri bıyıklarının altından diyor ki; “Herkes koç oldu.” Size bir veri vereyim.  ICF kayıtlarına göre Türkiye’de sertifikalı koç sayısı 500’ün üzerinde değil.

Pozitif Düşünme, buna ihtiyacınız olmadığını anlayana kadar (nehri geçene kadar) çok gerekli ve sağlıklıdır. Sadece ilerlemeyi bilmek gerekiyor. Hayalim ve idealim hayatımın sonuna kadar ‘KİŞİSEL’ ve ‘TOPLUMSAL’ olarak gelişmek ve geliştirmek. Bu arada koçluk sadece pozitif düşünme de değildir. Ondan çok daha geniştir; ne tavsiye verir ne de öneri yapar. Koçluk sizin kendinize ilişkin farkındalıklarınızı ve esnekliğinizi artırarak önünüze çıkan problemi sorumluluk alarak çözmenizi ve büyümenizi sağlar.

Bana eğer “CAHİL” ne demek diye sorsaydınız, ilk cevabım “BİLMEYEN” olmazdı. Bence “CAHİL”, “BİLMEDİĞİNİ BİLMEYEN” de değil. Asıl “CAHİL”, “BİLMEDEN GÖRÜŞ BİLDİREN”dir. O yüzden eğer koçluğu, kişisel gelişimi, pozitif düşünmeyi doğru şekilde deneyimlemediyseniz ve durmadan konuşuyorsanız bir bakın kendinize derim. Önerileriniz hem size hem de başkalarına zarar verebilir.

Yangın söndürme cihazına ihtiyacınız var mı? Bilemedim, isterseniz bir uzmana sorun. Kendi ihtiyacı yoksa sizin de ihtiyacınız olmadığını iddia edebilir.

Umut Kısa, Sola Unitas