Paul&Shark’a Karşı Temel&Hamsi

Paul&Shark’a Karşı Temel&Hamsi

298
0
PAYLAŞ

Hemen hemen herkesin kendi işini kurmak gibi bir hayali vardır ve iş hayatından bunaldığınızı hissettiğiniz anlarda bu hayal zihninizin en gizli bölmelerinden çıkar gelir. Tabi sorularda peşi sıra bunu takip eder.

Benden girişimci olur mu?

Bu fikrim tutar mı?

Yapabilir miyim?

Ya yeteri kadar para kazanamazsam?

Düşünmek zor bir eylemdir, zorluğundan dolayı da kişi kolayı seçer ve konfor alanında kalarak hayalini zihninin gizli bölmesine geri koyar. Hani derler ya konfor alanından çıkabilmek için hayalinizi en az bir kişiyle paylaşın diye. İşte bu yüzden bu hayalinizi paylaşacağınız doğru kişiyi belirlemek ilk adımınız olmalı. Doğru kişiden kastım güvenilir, yargısız, dışardan bir gözle yaklaşabilen biri olmalı. Bu kişiyle yukarıda bahsettiğim soruların cevaplarını arıyor olmak her şeyden önce yalnız olmadığınızı hissettirecektir. Bu ‘doğru kişi’yi bulmak, üzerinde düşünmeniz gereken ilk ve önemli başlık.

‘Marka Olmak’ eğitimlerimde anlattığım bir fıkra vardır tam da bu konuyu özetleyen.

Temel, iş çıkışı arkadaşı İdris ile buluşur. İş yerinde canını sıkan bir olay olmuştur ve İdris’e şöyle der:

“Kararımı verdim ve kendi işimi kuracağım artık.”

İdris manidar bir şekilde gülümser ve “Kendi işini mi? Adını ne koyacaksın?” diye sorar.

Temel hemen cevap verir: “Temel ile Hamsi”

İdris kahkahalara boğulur “Bu ne biçim bir isim” diyerek gülmeye devam eder.

Temel biraz bozulur ve kızgınlıkla “Paul and Shark dünya markası oluyor da Temel ile Hamsi olunca mı olmayacak?”

İşte hayalinizi, inandığınız fikrinizi kiminle paylaştığınız ne kadar önemli değil mi? Bu yüzden  sizi sağduyuyla dinleyecek birini bulmanız önemli.

Diğer yandan sizin harika fikirlerinizin olması kadar bu fikirleri hayata geçirebileceğiniz doğru bir takıma ihtiyacınızın önemi de bir o kadar büyük.

2014 yılında CB Insights şirketi tarafından yapılan “Yeni Girişimcilerin Başarısız Olmasının Temel Nedenleri” başlıklı araştırmada başarısızlığa sebep olan 20 tane neden tespit edilmiş ve başarısızlığa katkı oranına göre bir sıralama yapılmış. 12. sırada %13 bir oranla “Ekipte Uyumsuzluk” var. Ama daha ilginci başarısız girişimcinin “Doğru Takımı Kuramaması” 3. sırada yer alıyor.

Eşsiz bir fikriniz var ve bu fikirle tam 12’den vuracağınızı düşünüyorsunuz. Bu harika fikriniz için ön çalışmalar, planlar yapıyorsunuz. Her şeyden önce paranızı yatırıyorsunuz. Bütün bunları gerçekleştirebilmek için bir ekibe ihtiyacınız oluyor. Genellikle fikirlerinizin çalınma korkusundan dolayı bu ekibi yakın çevrenizden kurmayı tercih ediyorsunuz. Böylelikle onların yetkinliklerini ikinci planda bırakmış oluyorsunuz. Peki, sizin bu değerli fikriniz bunu hak ediyor  mu?

Tabi ki HAYIR!

İşte tam da burada yeni girişimciler için koçların önemi çıkıyor ortaya. Artık pek çok alanda hizmet veren koçların gerekliliği yeni  girişimciler için elzem haline geldi. Bu harika fikrinizi bir koç ile kurguladığınızı düşünsenize….

Elde edeceğiniz farkındalıklarla emin adımlarla ilerleyeceğinizden hiç kuşkunuz olmasın. Hangi yönlerinizi geliştirmeniz gerektiğini, hangi kaynaklara ihtiyacınız olduğunu ve bu kaynakları nasıl temin edebileceğinizin çözümlerini bulmak güzel olmaz mıydı?

Aynı araştırmaya göre nasıl bir ekibe ihtiyacınız olduğunu bilmek ve buna göre bir ekip kurabilmek başarınızın %23’nü etkiliyor.

Son olarak aynı araştırmada başarı eğrisini yukarı doğru devam ettiren şirketlerin kuruluş aşamasından itibaren düzenli aralıklarla koçluk hizmeti alıyor olması da sıralamada 12. sırada.

Fügen Albayrak, PCC, CSF

Executive&Team Coach – Trainer