Paul Ekman eğitimleri şimdi Türkiye’de

Paul Ekman eğitimleri şimdi Türkiye’de

271
0
PAYLAŞ
Carlos Osorio/Associated Press

Hayatının 40 yılını çalışmalarına adayan , Psikoloji tarihinin bilinen en iyi profesörlerinden olan Paul ekman, Time Dergisi tarafından yayınlanan “20. yüzyılda En Fazla İz Bırakan 100 Kişi” listesinde yer almıştır. Özellikle söylenenlerden çok söylenmeyenlerin hayati önem arz ettiği iş hayatında, saklanan gerçekler noktasında vücudunzu kontrol etmeniz zorlaşıyor. Peki o an karşınızdakinin vücudu size aslında ne mesaj veriyor?

Paul Ekman, iddiaların aksine yüz ifadelerinin kültürel kökenli olmadığını, aksine tüm yüz ifadeleri ve mimiklerin evrensel olduğunu ortaya çıkarmıştır.İlk aşamada gözlemlenen en temel evrensel yüz ifadeleri (mimikler) şöyle olmuştur; kızgınlık (sinirlenme), iğrenme (tiksinme), korku, zevk, üzüntü ve şaşırma olmuştur. Bunların dışında, aşağılama (hor görme) ifadesi diğerlerine göre daha zayıf belirginliğe sahip olmasına rağmen evrensel kabul edilen bir başka ifade olarak tespit edilmiştir.

Projelerinizin ilerleyişi noktasında ortaklarınız veya müdürlerinizden gerçekleri tamamıyla alabiliyor musunuz? Veya pazarlık sırasında blöf yapıldığı 350.000 USD’lık bir iş anlaşmasını gerçekte 250.000 USD’ye de bağlayabileceğimizi anlamak mümkün mü?

Bu bir büyü , sihirli bir şey değil aslında, yüzde yüz bilimin ta kendisi.Ve belki de rekabetin ve iletişimin kompleks bir yapıya koştuğu iş hayatında bu bilgi sizin en büyük silahınız olabilir. Çok sevdiğiniz bir politikacıdan tutunda en yakın arkadaşlarınıza kadar insanların size doğru mu yalan mı söylediğini merak edersiniz. Ya da bir poker oyunundasınız ve rakibinizin hareketlerini algılamak o an için size dünyanın en önemli işi gibi görünüyor.

Paul Ekman,Monika Lewinsky skandalıyla ilgili röportajında,eğer Bill Clinton’u ben sorgulasaydım yalanını hemen yakalardım demiştir, bunu da Bill Clinton’un Monika Lewinsky’den bahsederken kendinden uzaklaştırıcı lisan kullanmasını tespit ederek desteklemiştir.

Eğitimleri tüm dünyaya hızla yayılan Paul Ekman International eğitimleri Nisan ayında Türkiye’de de açılıyor olacak.Eğitimlere katılanlara yapılan testlerde eğitim öncesi anlama oranları % 50’den % 90’lara kadar çıkabiliyor. Tabi bugüne kadar kullanan sektörler daha çok Satış Temsilcileri, Doktorlar, Üst Düzey Güvenlik Görevlileri, Öğretmenler ya da Üst Düzey Yöneticiler gibi görünüyor. İlginç bir şekilde bu yetkinlikleri Poker oynayanlar da önemseyebiliyor.

Bilinç altı iletişim transferleri konusunda doktora çalışmalarını yürüten Umut Kısa (CEO -Sola Unitas) Paul Ekman’ın dünya psikoloji tarihinde önemli bir çığır açtığını ve bir çok ülkeden sonra Türkiye’de bu eğitimlerin ilginç etkileri olacağını savunuyor. Kısa’nin en ilginç yorumlarından bir tanesi ise Paul Ekman’dan yaptığı alıntı. “Güvensiz ortamlarda bize yalan söylendiğiniş bilmek gerçekte bizi ne kadar mutlu edecek?” Konuyla ilgilenenlerin http://www.solaunitas.com/index.php/tr/paul-ekman adresine bir göz atmalarını tavsiye ederiz.

Paul Ekman eğitimleri Türkiye’de Sola Unitas Academy tarafından verilmektedir. Sola Unitas Academy Paul Ekman eğitimlerinin dışında Türkiye’de ICF ACTP (Uluslararası Koçluk Federasyonu Akredite Koçluk Eğitimi Programları) düzenlemektedir. Daha fazla bilgi için http://www.solaunitas.com/index.php/tr/egitimler/kocluk-egitimi/yasam-koclugu-egitimi-istanbul adresini incelebilirsiniz.