Özür Dilerim Çocuk!

Özür Dilerim Çocuk!

322
0
PAYLAŞ

Yaşadığımız bu kaçıncı vahşet! Her seferinde “bu son olsun” diye dua ediyoruz. Ama vahşet ve canilikler bitmiyordu. Çözümler bulmaya çalışıyoruz. İnsanlara seminerler, ücretsiz kitaplar, eğitimler veriliyor ama yetersiz kalıyoruz. Diziler de ‘aile’ kavramı daha çok işlense; fitne, yalan, dolan, aldatmalar bu kadar çok olmasa biraz daha iyiye gidebilir miyiz?

İnancımıza göre cennetin kokusu çocuk kokusudur. Onlar; saf, temiz, masum meleklerdir. Dünyanın en sevimli, en canlı kişileridir. Çocuk, teslimiyetçidir, çocuk çaresiz ve korunmaya muhtaçtır. Haberi tekrar tekrar görmeme rağmen tekrar tekrar okuyamadım. Bir ara yalan haber olmasını ümit ettim ve bekledim. Biri de ‘yalan’ desin ‘yok öyle bir şey’ desin diye bekledim. Ama kimse yalan demedi…

Düzeltilmesi gereken çok şey var. İnsanlar, küfür edildiği zaman gülüyor. Birlerine en ufak şeyde küfür ediyorlar ve bu küfürle büyüyen çocuklar, büyüdükleri zaman etraflarına zarar veriyorlar. Anneler ve babalar lütfen çocuğunuza şiddet öğretmeyin, onların yanında şiddet uygulamayın. Siz değişirseniz çocuğunuz da değişir. Çocuk, kamera gibidir. Her şeyi kaydeder ve o şekilde şekillenir.

Çocuklara mahrem yerlerine dokunulmaması gerektiğini öğretiyoruz. Başkalarının eşyaları ya da başkalarına zarar verilmemesi gerektiğini her gün söylüyoruz. Ancak ufak bir detayı atlıyoruz. Kendisinden 20 yaş büyük biri karşısına çıktığı zaman çocuk kendisini koruyamaz; karşısında ki kişi de tam bir canavar ise ne yapabilir ki? Kendisini nasıl savunabilir, kime şikâyet edebilir? Çocuklara ya savaşmayı öğreteceğiz ya da kaçmayı iki seçenek de bir çocuk için çok yorucu çünkü aynı zaman da çocuk, hayatın gerçekleriyle de yüzleşmeye çalışır.

Hepimiz insanlığı öğrenmeliyiz. Teknoloji de çok ilerideyiz ancak insanlıkta çok geride kaldık. Teknoloji de harcadığımız emeği insanlık için harcasaydık dünya nasıl bir yer olurdu, hiç merak etmiyor musunuz? Masum gözlerde zevk arayacak kadar küçülmemeliyiz! Biz, çocukları koruyup, kollamakla görevli iken onların canlarını nasıl böyle pis bir şekilde riske atabiliyoruz? Gerçekten idam gelse bu vakalar azalır mı? O zaman insanlar korkudan kenara çekilir mi, gene devam mı ederler yaptıkları vahşete? Kendi adıma özür dilerim Çocuk! Seni koruyamadık!

Zeynep Türkoğlu