Özgüvenli Olup Olmadığınızı Anlamak İster Misiniz?

Özgüvenli Olup Olmadığınızı Anlamak İster Misiniz?

3881
0
PAYLAŞ

Empire Strikes Back’te Yoda; Luke’u Jedi olmak için eğitirken, ona bataklığa saplanmış olan X Wing Fighter’ı sadece el hareketi ile nasıl havalandıracağını gösterir. Bunu nasıl yaptığına şaşıran Luke “İnanmıyorum.” diye mırıldanır. Yoda’nın cevabı taşı gediğine koyar: “İşte bu yüzden başarısız oldun”.

Yoda doğruyu söylüyor—ve bilimsel gerçekler de onun bu sözünü destekliyor. Sayısız çalışma da gösteriyor ki öz güven başarının asıl anahtarıdır. Matematik ve mekansal becerilerde erkekler ve kadınlar arasındaki performans farkını araştıran çalışmalar, güvenin büyük bir rol oynadığını bulmuştur. Mesleki beceri testi yapmadan önce cinsiyetlerini belirlemeleri istenen kadınlar, istenmeyenlerden daha kötü performans gösterdi. Kadınlar, kendilerini erkek gibi gördüklerinde iyi performans gösterdiler ve her iki cinsiyet de cinsiyetlerinin görev açısından iyi olduğu söylendiğinde daha iyi performans gösterdi.

Daha da ilginç olan şey katılımcıların her soruya cevap verme zorunluluğu olduğunda cinsiyet farkı neredeyse ortadan kalktı. Görünüşe göre, soruları es geçmeleri için müsaade edildiğinde, kadınlar bunu bilgi eksikliği yüzünden değil, güven eksikliği yüzünden yapıyorlardı.

“Eğer içinizden “Sen resim çizemezsin.” diyen bir ses duyarsanız, her şeye rağmen çizin. O ses susacaKtır.”

-Vincent Van Gogh

Gerçek öz güven egoistik dalaverecilikten çok farklı bir şeydir. Kuru sıkı atmadan kendilerine inanıp yeteneklerine güvenen insanların yapmadıkları bazı şeyler var.

Onlar Mazeret Üretmezler 

Öz güven sahibi insanların kendilerine güvenmelerini sağlayan bir özellik varsa o da kendi kendilerine yeterlikleri—yani yapabilecekleri inancıdır. Bu hayatlarının kontrolünün kendi ellerinde olmasından kaynaklıdır. Bu yüzden de kendine güvenen insanın geç kaldığında trafiği suçladığını veya terfi etmediğinde patronu suçladığını duymazsınız. Kendine güvenen insan mazeret üretmez çünkü hayatının kontrolü kendi elindedir.

Onlar Vazgeçmezler

Kendinden emin insan bir şeyler ters gittiği gibi hemen vazgeçmez. Onlar problemleri de hataları da aşılması gereken engel olarak görür, aşılmaz bariyer olarak değil. Ancak bu, aynı şeyi tekrar tekrar denemeye devam etmeleri anlamına gelmez. Bir şeyler ters gittiğinde kendinden emin insanların ilk yaptığı şeylerden biri, bir şeylerin neden yanlış gittiğini ve bir daha ki sefere bunu nasıl önleyebileceklerini bulmaktır.

Onlar harekete geçmek için onaylanmayı beklemezler

Kendinden emin insanlar, onlara ne yapmaları gerektiğini veya ne zaman yapılacaklarını söyleyecek birilerine ihtiyaç duymazlar. Kendilerine “Yapabilir miyim?” ya da “Yapmam gerekiyor mu?” gibi sorular sorarak vakit kaybetmezler. İlla da kendilerine bir şey soracaklarsa o da, “Neden yapmayayım ki?” olur. Toplantı başkanı ortalarda gözükmüyorken toplantıyı yönetmekten tutun da bir müşterinin sorununu çözmek için daha fazla yol katetmeye kadar birilerinin gelip durumla ilgilenmesini beklemek onların akıllarından bile geçmez. Ne yapılması gerektiğini görürler ve yaparlar.

Onlar dikkat çekmek istemezler

İnsanlar umutsuzca dikkat çekmeye çalışan kişilere kapalıdır. Kendine güvenen insan kendi olmanın, önemli olduğunu kanıtlamaya çalışmaktan çok daha etkili olduğunu bilir. İnsanlar tavırlarınızı çabucak anlar ve ne bildiğinizden, ne kadar çok insan tanıdığınızdan çok,  tavrınızın etkisinde kalırlar. Kendinden emin insanın her zaman doğru tavır takındığı görünüyor. Kendinden emin insan dikkatleri her tarafa yayma konusunda ustadır. Bir başarıları için dikkatleri üstlerine çektiklerinde onlar dikkatleri bu başarıda kendileri ile birlikte çok çalışan insanlara çeker. Onların öz değerleri içlerinden geldiği için onay veya övgü istemezler.

Onlar sürekli övgüye ihtiyaç duymazlar

Hiç çevrenizde sürekli olarak ne kadar mükemmel olduğunu duymak isteyen birileri oldu mu? Öz güveni olan insanlar bunu yapmazlar. Konu tekrar içsel kontrol mekanizması ile ilgilidir. Onlar başarılarının diğerlerinin onayı ile olacağını düşünmezler, ve ne kadar iyi performans gösterirse göstersinler her zaman birileri çıkıp eleştirmekten başka bir şey yapmayacağını bilirler. Öz güvene sahip insan diğer insanların övgüleri ile gelen öz güvenin hakiki öz güven değil narsisizm olduğunu bilir.

Onlar bugünün işini yarına bırakmaz

İnsanlar işleri neden erteler? Bazen bunu sadece tembellikten yaparlar. Çoğu zaman da korkularından—değişim korkusu, hata yapma korkusu, hatta başarma korkusu. Kendine güvenen insanlar işleri sonraya bırakmaz. Çünkü kendilerine inanırlar ve eylemlerinin onları hedeflerine ulaştırmasını beklerler, doğru saati veya mükemmel koşulların oluşması için oturup beklemezler. Önemli olan tek günün bugün olduğunu bilirler. Eğer doğru zaman olmadığını düşünüyorlarsa o anı doğru zaman haline getirirler.

Onlar yargılamazlar

Kendine güvenen insanlar, herkesin sunabileceği bir şey olduğunu bildiği için başkalarını yargılamaz, ve sırf kendilerini iyi hissedecekler diye başkalarının moralini bozmazlar. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak sınırlayıcıdır. Öz güveni olan insanlar, insanları ölçüp biçmek için zaman harcamaktan ve karşılaştıkları herkesi ölçüp değerlendirmemekten endişe duyarlar.

Çatışmayı önlemezler

Kendine güvenen insanlar çatışmayı kaçınılması gereken bir şey olarak değil; etkin bir şekilde yönetilmesi gereken bir şey olarak görürler. Rahatsız edici konuşmalar ya da tatsız kararlar almak gibi bir şey söz konusu olduğunda bile geçinmek için zorlamazlar. Çatışmanın hayatın bir parçası olduğunu ve iyi şeylerden kendilerini koparmadıkları sürece çatışmadan kaçamayacaklarını bilirler.

Kaynak yetersizliğinin işlerine mani olmasına müsaade etmezler

Öz güvene sahip insanlar sadece doğru unvana, doğru personele veya işlerin olmasını sağlayan paraya ulaşmanın işlerine engel olmasına müsaade etmezler. Ya ihtiyaç duyduklarını elde etmenin bir yolunu bulurlar ya da olmadan nasıl yapabileceklerinin bir yolunu.

Kendilerini çok fazla konfora alıştırmazlar

Öz güven sahibi insanlar, kendilerini çok rahat hissetmenin, hedeflerine ulaşmanın ölümcül düşmanı olduğunun farkındalar. Bunun nedeni, konforun rahatlamaya ve halinden memnun olmanın da durgunluğa yol açtığını bilmeleridir. Rahat hissetmeye başladıklarında bunu büyük bir tehlike sinyali olarak algılarlar ve hem kişisel hem de profesyonel olarak gelişmeye devam edebilmek için sınırlarını tekrar zorlamaya başlarlar. Onlar biraz rahatsızlık hissinin iyi bir şey olduğunun farkındadırlar.

Hepsi Bir Araya Getirildiğinde

Öz güvene sahip insanların davranışlarını benimsemek, başarı şansınızı artırmanın harika bir yoludur. Başarı da sonuçta daha fazla öz güven getirir. Bilimsel gerçeklik ortada; size kalan sadece harekete geçmek.

Özgüven duygusal zeka’nın önemli bir parçasıdır. Duygusal zekanızı(EQ) nasıl geliştireceğinizi öğrenmek istiyorsanız mevcutta elinizde bulunan Duygusal Zeka 2.0 kitabının arka sayfasının iç kısmında yer alan kazı kazan kodu ile Online Duygusal Zeka Değerlendirmesine® katılabilirsiniz.Test sonuçlarınız kitapta yer alan 66 duygusal zeka stratejilerinden en çok hangisine ihtiyacınız olduğunu ortaya çıkaracaktır.

Travis Bradberry

Çeviri: Azmi Ulaş

YAZAR HAKKINDA:

Dr. Travis Bradberry ödül kazanmış en çok satan #1 kitap olan Duygusal Zeka 2.0,nin ortak yazarı ve dünya çapında duygusal zeka testleri ve bu testlerin eğitimi konusunda lider olan ve Fortune 500 şirketlerinin %75’ine hizmet eden kuruluş TalentSmart’ ın ortak kurucusudur. Onun çok satan kitapları 25 dile çevrilmiş ve 150 ülkede bulunmaktadır. Dr Travis Bradberry Newsweek, TIME, BusinessWeek, Fortune, Forbes, Fast Company, Inc., USA Today, The Wall Street Journal, The Washing;ton Post, and The Harvard Business Review’da yazılar yazmış ve kapak sayfalarında yer almıştır