OVERQUALIFIED’sınız!

OVERQUALIFIED’sınız!

280
0
PAYLAŞ

Bilenler biliyor, bir süre önce hayatımı yeniden düzenlemek için 15 yıldır çalıştığım işimden ayrıldım ve kendime uygun olacağını düşündüğüm çeşitli pozisyonlar için iş başvuruları yapıyorum. Çok agresif bir şekilde iş aramıyorum ancak neredeyse bütün başvurulardan aynı cevabı alıyorum ve çoğunlukla benim kendime uygun gördüklerimi, İnsan Kaynakları yetkilileri uygun görmüyorlar.

Birkaç tanesi ile görüşme imkanım oluştu ve genel olarak verilen cevap, “Ahmet bey, CV’niz çok etkileyici ancak biz daha junior birini arıyoruz, siz çok “overqualified”sınız.

Buradaki anahtar kelime –bana göre- “overqualified”.

Nedir bu “overqualified” denilen İngilizce, havalı kelime?

Birebir Türkçe karşılığı bulunmamakta, ancak fazla donanımlı, çok deneyimli, farklı alanlarda tecrübesi ve yeteneği bulunan gibi bir anlama geliyor.

Kulağa çok güzel geliyor değil mi? Kim istemez ki “overqualified” olmayı?

Ancak işverenler genel olarak bu özelliklere sahip kişileri tercih etmiyorlar. Sebepleri kendimce bir kaç başlık altında şu şekilde toparladım.

İlki, işverenin vereceği maaşın adayı tatmin etmeyeceği ve işten kısa sürede ayrılma ihtimalinin olacağını düşünmesi.

İkincisi, bu kişilerin ekipte yer alan diğer daha az donanımlı kişilerle ilişki kuramayacağı ve takım ruhunun oluşmayacağı korkusu.

Üçüncüsü, beraber çalışacağı kişilerle arasındaki muhtemel yaş farkı ve her iki tarafında bu durumdan rahatsız olabilme potansiyeli.

Dördüncüsü ise yöneticilerin bu fazla donanımlı kişileri kendilerine muhtemel bir tehdit olarak algılaması ve pozisyonunu tehlikeye düşüreceklerine olan inançları.

Son olarak ise otomatik eleme yapılan başvuru süreçlerinde fazla donanımlı olmalarına rağmen otomatik girilmiş kriterlere uymamaları.

Tüm bu sebeplerin karşısında ise fazlasıyla yetenekli ve iş tecrübesi bulunan bir adayın getirebileceği en büyük faydayı göz ardı ediyor yöneticiler. Herkes 22 yaşında 20 yıllık tecrübeye sahip gençleri ararken (hayır yanlış yazmadım, 22 yaşında 20 yıllık tecrübe J), gerçekten en az o kadar yıllık tecrübeye sahip ve çalışma azmi hâlâ 22 yaşında olan birini gözden kaçırmak içten bile değil.

Yukarıda bahsettiğim tüm o inançların işveren açısından bakıldığında kendi içinde mantığı olduğunu ifade edebilirsiniz ancak bunların hepsinin potansiyel, muhtemel ve geleceğe dönük tahminler olduğunu ve en önemlisi “inanç” olduklarını kabul etmemiz gerekiyor.

Bu noktada işe alım ile uğraşan yönetici ve çalışanların inançlarını sorgulamaları için koçluğun ne kadar kıymetli olabileceğini ifade etmem gerekiyor. Koçluk tüm bu inançlarınızı, paternlerinizi ve inanca dayalı öngörülerinizi sorgulatmak için mükemmel bir araç. Koçluk sonucunda inançların değişip değişmemesinden çok sorgulanmış olması bile kişiye farklı bir vizyon vereceğinden kesinlikle değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum.

Yönetici koçluğunun değeri burada hem maddi olarak getireceği kazancın yanında, fazla tecrübeli olarak addedilen ve elenen kişinin de hayatını değiştirebileceğinden bana göre daha kıymetli. Halihazırda koçluk alan İşe alım yöneticileri ve çalışanları, gelin bu hafta koçunuzla “overqualified” birini işe alma hakkında bir gündem oluşturun. Koçluk almayan sevgili işe alım yöneticileri ve çalışanları (gerçekten yönetici koçluğu almayan birileri varsa eğer!), lütfen bir an önce yetkin bir yönetici koçu ile iletişime geçin ve bu konuda gündem belirleyin.

Bir Overqualified mağduru: Ahmet Erkasap