ORDA BİR OFİS VAR, UZAKTA

ORDA BİR OFİS VAR, UZAKTA

253
0
PAYLAŞ

Mart ayının sonlarına doğru başlayan, bugüne kadar devam eden bir sağlık krizi sebebi ile çalışma ofisleri boş kaldı. Tüm dünya bu kriz ile beraber yavaşladı. Kurumsal yapısı gelişmiş veya günümüz teknolojisini takip edip yakalayan işletmeler, uzaktan çalışma desteği ile birlikte çalışmalarını Home Office sistemine geçirdi. Öyle ki eğitim, koçluk hizmeti veren kurumlarda çalışmalarını online ortama aktardı.

“Gerçek kriz, daha iyi bir şey hayal edemiyor olmamız.” Rutger Bregman

1970 yılında ön plana çıkan evde çalışma modeli günümüzde internet bağlantısı olan kahve dükkanları gibi mekanlarda freelancer sistemine kadar kendini geliştiren bir hale geldi. 1990’lı yılların ortalarında ülkemizde de iş dünyasına hızla girmeye başlamıştır. Özellikle maliyetler açısından işletmelerin tercih noktası olsa da, süreç içerisinde evde çalışma modelinin avantaj ve dezavantajları uzmanlar tarafından sürekli gündem oldu.

Bugün korona virüs salgını ile beraber olumlu veya olumsuz durumlarına bakmadan zorunluluk ile çalışma hayatına hızla adapte oldu. Özellikle çağrı merkezi, banka şube ve genel müdürlüklerin, hukuk ve muhasebe büroları gibi ofis ortamında çalışan yapılar internet, voip santral ve uzak bağlantı yazılımları gibi teknolojinin desteği ile bu modelde çalışmalarına devam ettiler. Öyle ki özel sektörün yanı sıra kamu tarafında da toplantılar, günlük iletişimler bile görüntülü görüşmeye olanak sağlayan programlar ile yapılmaya devam etti. İş dünyası için çalışanları ile belki yüz yüze iletişimde kısır davranan yöneticiler, bu günlerde ekipleri ile daha sık görüşür hale gelmelerini olumlu bir fayda olarak görüyorum.

“Teknoloji sayesinde herkesin kapısı, kocaman bir pencereye dönüşebiliyor.” Daniel Palmer

Peki, normalleşme süreci içinde olduğumuz bugünlerde iş ve sosyal hayat kademeli olarak normale dönecek olsa da acaba çalışanlar açısından kaldığı yerden devam etmeleri normal seyrinde devam edebilecek mi?

Son 1 yıldır eğitim ve koçluk çalışmalarımda kemikleşmiş iş ve yönetici alışkanlıklarının değişmesi veya esnemesi için aidiyet, performans ve başarı üzerinde çalışıyoruz. Aynı çatı altında birçok işlevi tam yerine getiremiyorken şimdi ofislere dönüş sonrası bu konularda köklü değişimlerin olması oldukça önemlidir. Çalışma alanından uzak kalan ekipler ekonomik ve psikolojik açıdan yaşadığı etkileri güven ortamı içerisinde hızla aşabilecektir.

Geçen 60 günden fazla zamanda ofislerde ekonomik anlamda gördükleri tahrip yada kaybı telafi edebilmek için maliyet açısından bir takım önlemler alabileceği gibi, performans açısından da baskılayıcı olacaktır. Ancak hem maliyet açısından alınacak tedbirlerin hem de toparlanmak üzere ihtiyaç duyulacak performans için baskı sisteminin ekibe yansımaması sağlanmalıdır. Pandemi sürecinde sağlık, yaşam veya motivasyon gibi değerleri yüksek olan çalışanların yaşadığı bireysel duygu sorunları, çalıştığı iş yerinin ve işinin güvenli olması onları rahatlatacak, kısa süre içinde de gerekli performansı içsel motivasyon ile sağlayacaktır. Bu durumun aksine performans ve verimlilik adına eğitim, koçluk gibi dış kaynak desteklerinden yararlanmak, ekibinizin pasını atmasında profesyonel yardımcı olabilir.

Orta okul yıllarında tatil dönemlerinde öğrenci olarak Ahmet Kutsi Tecer’in; ‘Orda bir köy var, uzakta şiirinden oluşan şarkıyı okurduk. Hatırladınız mı?

Eminim ki korona virüs sebebi ile ofisinden, ekibinden, işinden, arkadaşlarından uzak kalan çalışanlar da şu an;

Orda bir ofis var, uzakta

O ofis bizim ofisimizdir.

Gitmesek de, çalışmasak da

O ofis bizim ofisimizdir.

diye mırıldanıyordur. Yavaşlamanın size ve işletmenize neler kattığını göz önünde bulundurarak, kaldığınız yerden devam etmek yerine, yeniden yeniliklerle ve güven ortamında başlamayı denemelisiniz. İhtiyacınız olan çok çalışmak değil, öz değerlerimizi yeniden ortaya çıkarabilmektir.

Belki de bu kriz, sizin ve işletmeniz için büyük bir fırsattır.

Sevgilerimle,

“Hakiki yenilik, daima kaynaklara dönüşle başlar.” Edgar Morin

Ender ERMİŞ, ACC

Yönetici Koçu