ORADA NELER OLUYOR?

ORADA NELER OLUYOR?

154
0
PAYLAŞ

Nasıl uyanıyoruz?  Bazen uykuda gibi yaşıyoruz çünkü. Değişim isteği nereden geliyor,  ne oluyor da tepetaklak etmek istiyoruz her şeyi,  ya da biz darmadağın oluyoruz? Farklı, farklı hayatlar yaşıyoruz.  Akışında gibi her şey. Doğuyor,  büyüyor,  ağlıyor,  gülüyoruz…

Aklımızla,  duygularımız birbirine karışıyor bazen. Bazen yalnız olmadığımızı görüp  – tuhaf bir biçimde –  başka acılardan mutluluk duyuyoruz.  Sonrasında,  hayatın bir gereği diyoruz belki de. Bazen,  her şeyin mükemmel olması da yetmiyor . Her şey iyi olsa da,  görünürde tüm isteklerine ulaşmış  olsa da…  Derinlerde bir eksiklik,  değişim arzusu duyabiliyor insan. Yolundayken her şey,  birden değişiveriyor. Orada neler oluyor da değişikliğe,  gelişime ihtiyaç duyuyoruz? Bir gün,  derinden bir acı,  hüzün,  boşluk?.. En çok duygularımıza dokunduğunda yaşadıklarımız ya da yaşayamadıklarımız,  haykırıyoruz bazen ? ”Dursun artık! Değişsin tüm bu yaşananlar!..”

Bekliyoruz, bekliyoruz… Birileri buna dur desin, değiştirsin diye. Gelmeyince beklediğimiz kurtarıcı,  hiçbir zaman da gelmeyecek zaten! Soruyoruz kendimize  ”Nasıl yapabilirim?” Sonrasında da başlıyor sınırları zorlamalar, araştırmalar;  geliyor değişimler,  dönüşümler… Hiç dikkatinizi çekti mi acaba? Zirveye ulaşmış kişilerin, oraya ulaşmadan önce ne kadar çok acı,  zorluk,  başarısızlık yaşadığı… Tüm Peygamberler, Erenler, Bilim Adamları, Filozoflar, Yazarlar,  Devlet Başkanları,  İş Adamları … Ne çok acı var hayatlarında, ne çok başarısızlık var! ” İyi ağaç, kolay yetişmez. Rüzgar,  ne kadar kuvvetli eserse,  ağaç da o kadar güçlü olur.” Sanki bu sözün kanıtı gibi, tüm o acılardan, zorluklardan başarıya,  yani  ” hedefine ” ulaşan insanlar. Daha da önemlisi  ”Öz” deki doyuma ulaşanlar… Köklerin çok güçlü olması,  en önemli etken. Ağaçlarda kök, insanlarda yaşama isteği, hedeflerde başarma arzusu! Ulaşmak istediğimiz ne? Asıl soru! Tüm bunlar ne için ? Tüm yaşadıklarımız bize ne öğretiyor? Öğrendiklerimizle ne yapmak istiyoruz!

Toprağın,  en derinine.

Derinde,  en genişine.

Derinden,  en ucuna…

Değişim ve gelişimi,  tüm hücrelerimizde hissedebiliyor muyuz! İşte o zaman …Ulaşırız  her nereye ulaşmak istiyorsak. İşte o zaman boşa gitmez tüm acılar, olumsuzluklar.

İşte o zaman … ” Kendimizin kurtarıcısı” oluruz.

 

Cocuğunuzun Meslek Seçimi