Önyargılı Olmanın Sebepleri

Önyargılı Olmanın Sebepleri

1295
0
PAYLAŞ

British Journal of Social Psychology’de yayınlanan son araştırmalarda belirsizliğin ön yargı oluşumu üzerindeki etkisi incelemeye alınmış.

Önceki araştırmalara göre, sonuç almaya çok meraklı olan yani belirsizliği sevmeyen insanların, kendi grubu dışındaki insanlara karşı ön yargı besledikleri ortaya konuyordu. Ayrıca, başkalarının kendi gruplarına girmelerine izin vermek için çok katı kurallar uyguladıkları biliniyor.

Ayrıca, geçmişte yapılan diğer araştırmalara göre de, deneylerde belirsizliğe tabi tutulan insanların, kendi gruplarına karşı çok büyük bir taraftarlık besleyip, diğer gruplara karşı ise küçümseyici bir gözle bakıyorlar.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda, insanların sonuca ulaşma ihtiyaçları ile diğer gruplar üzerine olan ön yargılı düşünceleri arasındaki ilişki test edilmeye çalışıldı.

Sonuçlara göre, yüksek derecede belirsizliğin ortaya çıkardığı sonuca ulaşma konusundaki düşük ihtiyaç, insanların ön yargılı olmasını artırıyor olabilir. Buna karşın, sonuç almaya yakın olan insanlar üzerinde, belirsizliğin ön yargı il ilişkisi üzerinde herhangi bir etkisi bulunmuyor.

Buradan hareketle kesinlik isteği, hangi seviyede olursa olsun, insanların ön yargılı olup olmaması üzerinde ciddi bir etkiye sahip diyebiliriz.