Önyargılarınız En Büyük Engelleriniz!

Önyargılarınız En Büyük Engelleriniz!

211
0
PAYLAŞ

Geçen haftalarda katıldığım bir seminerde, konuşmacı sahneye çıktı ve sunumuna başlamadan önce, biz katılımcılara 5 tane soru soracağını, bizlerin bu sorulara yanıt verdikten sonra yanımızdakiler ile oluşturacağımız üçlü ya da dörtlü gurupta verdiğimiz cevapların fikir birliğini sağlamamızı istedi. Sorular şöyle idi;

-Kaç yaşındayım?

-Nasıl bir eğitimim var?(üniversite, master.. vb.)

-Ne tarz bir araba kullanıyorum?

-Evli miyim?

-Nasıl bir evde oturuyorum?

Oldukça kalabalık olan katılımcılar, yüzlerinde bir şaşkınlık ifadesi olsa da cevapları ellerindeki kâğıda yazmaya başladılar. Sonrada gruplar halinde tartışmalar başladı. Konuşmacı verdiği süre bitiminde, fikir birliği sağlayan ilk gurubun el kaldırıp cevapları söylemesini istedi. Sonrada diğer gurupların cevaplarını aldı.

Yüzünde bir gülümseme ile; “Farkında mısınız? Beni hiç tanımıyorsunuz ve sorduğum sorulara gayet kendinizden emin cevaplar verip üzerine birde fikir birliğine vardınız? Hiç birinizin aklına bana sormak gelmedi. İşte beynimiz böyle çalışıyor…”

Doğduğumuz andan itibaren, beş duyumuz ile sürekli bir veri alışı içerisindeyiz. Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre bu saniyede iki milyonu geçiyor. Hafızamıza kayıt edilirken ise bir takım filtrelerden geçiyor. Bunları üç ana başlıkta, silme, bozma ve genelleştirme filtreleri diyebiliriz. Yaşam denen döngümüz devam ettikçe, tüm bu gördüğümüz, duyduğumuz, deneyimlediğimiz her tecrübe, bir inançlar ve sezgiler ağı oluşturuyor. Tecrübeler en çok da duygular ile sabitleniyor. Çünkü bilinçaltımız hissedilen duygu ne kadar yoğun ise o kadar güçlü kayıt yapıyor. İşte bunlarda çoğu zaman bizi durduran, engelleyen, körü körüne bir bağlılık duyduğumuz güçlü inançlarımız oluyor.

Çoğumuz, içinde bulunduğumuz bu sarmalın farkında olmadığımız için, yaşadığımız hayatın kendimiz için yeterince iyi olmamasına karşın nasıl değişeceğini bilemeyiz. Pek çok bahanemiz ve hayatın gerçekleri vardır çünkü! İkili ilişkilerimizde ise sarmalın bize verdiği güç ile hemen ön yargılarımız devreye girer. Eleştiririz, onun adına yapması gerekenleri bile söyleriz dehşet verici bir öz güven ile…

Öylesine kördür ki gözler, içinde bir ses yanlış bir şey var dese de, sormaz sorgulamaz bilincimiz. Kişisel gelişim üzerine yazılarda, pozitif düşün, hayal kur, karar ver, vazgeçme kelimeleri ile dolu cümleleri okuduğumuzda, iyi güzel de kolay mı o kadar? Ne olacak hayatın gerçekleri, acılar, hasretler, yokluklar… diye geçiririz içimizden.

Sarmalın bize sağladığı alan öyle konforludur ki, mutsuzluklar ile beslenir hale geldiğimizi bile fark etmeyiz. Ama yine de bazı akşamlar, nedensiz hüzünlerimiz olur, keşkelerimiz çarpar yüzümüze.

Daha özgür, daha hafif, daha kabul ve sükûnetli bir yaşam mümkünse, nasıl olacak peki?

O sarmaldan çıkmak için, önce onu oluşturan inançlarınızın neler olduğunu bulmak ve içe dönme vaktidir artık. Tek tek, özenle ve şefkatle gün ışığına çıkarın onları, yıllarca kaldıkları karanlıktan gün ışığına çıktıklarında nasılda kanatlanıp sizden uzaklaştıklarına şahitlik edin. Sonra sizinle kalanlara bakın daha yakından, sarılın kendinize, kusurlarınızın da sizi siz yapan değerleriniz olduğunu fark edin. Özgürleştiğinizi, hafiflediğinizi hissedin.

İkili ilişkilerinizde, gözlerinizin önünde duran ben penceresini kaldırın, sen penceresinden bakmayı deneyin birde. Karşınızdaki kişiyi ne cevap vereceğinizi düşünmeden dinleyin. Akıl yürütmeden, yargılamadan, gönülden bir merak ile… Herkes kendi gerçeğini yaşıyor ve hiçbirimiz diğerinin ne yaşadığını, onun hayatını yaşamadan bilemeyiz.

Mevlana’nın çok sevdiğim bir sözü ile bitirmek gerekirse;

‘Benim Hayatımı Yargılamadan önce; benim ayakkabılarımı giy ve benim geçtiğim yollardan, sokaklardan, dağ ve ovalardan geç…

Hüznü, acıyı ve neşeyi tad…

Benim geçtiğim senelerden geç, benim takıldığım taşlara takıl, yeniden ayağa kalk ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi..!

Ancak ondan sonra beni yargılayabilirsin…….!’

Sevgi, umut ve barış ile…

Buket Özbek
Yaşam ve Öğrenci Koçu
NLP Master