ONAYLANMA İHTİYACI KENDİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEMİZİ NASIL ENGELLER?

ONAYLANMA İHTİYACI KENDİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEMİZİ NASIL ENGELLER?

349
0
PAYLAŞ

Ne yazık ki günümüzde pek çok kişi kendini yetersiz hissediyor. Değerimizi bir şarta bağlıyoruz ve bu yüzden de sürekli kazanılması gereken bir şey olduğunu düşünüyoruz. Daha fazlasını yapmak, daha fazla olmak için çabalıyoruz. Oysak ki, bu şekilde yaşamak yorucudur, strese yola açar ve aslında bizi tatmin etmez.

Zihnimiz bir bakıma hala hayatta kalmaya çalışan mağara adamının zihin yapısında. Reddedilmeme sebep olacak bir şey yapıyor muyum, özel miyim, gruptan atılır mıyım? Sorularıyla boğuşup duruyoruz.

Modern zihnimiz hala diğer insanlarla karşılaştırma yaparak onay istiyor. Sorun şu ki artık kabilelerde yaşamıyoruz ve teknoloji ve medya aracılığıyla kendimizi sadece kabilemizdekiler yerine bir sürü insan ile karşılaştırıyoruz. Tüm bu insanların görüntülerini cep telefonumuzun ekranından kaydırırken bizden daha zeki, daha güzel ve daha başarılı oldukları sonucuna varabiliriz.

Bazılarımız için bu özgüvenimizi sarsıcı olabilir,  hatta kaygı ve depresyonu tetikleyebilir. Bedenimizi ve standartlarımızı zorlayabiliriz. Bizi mutlu eden şeyi yapmak yerine, zamanımızı başkalarını etkilemek üzere kolayca harcayabiliriz.

Aslında değerimiz hiçbir şeye bağlı değil. Bizler birbirimize yaşam adını verdiğimiz mucizenin bir parçasıyız ve birbirimize bağlıyız.

İnsanların onayını almak, onları memnun etmek ve üstün başarı sergilemek gibi bir amacınız olmasa zaman ve enerjinizi neyi farklı yapmaya harcardınız?

Kendinizi yeterli görerek faaliyet gösterseniz nasıl davranır, nasıl konuşabilir ve nasıl iletişim kurardınız?

Gerçekten bugün gidip değerinizi kazanmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine enerjinizi hayatınıza gerçek anlamda sevgi ve anlam getiren şeylere odaklanmaktan vazgeçmeyin.

Çeviri: Yeşim Erberksoy

Kaynak: mrsmindfulness.com