Okuyarak Şifa Bulmak : Bibliyoterapi

Okuyarak Şifa Bulmak : Bibliyoterapi

409
0
PAYLAŞ

Edebiyatın insanları fiziksel ve ruhsal olarak daha güçlü kılan iyileştirici etkisi olduğu fikri Plato’ya kadar uzanır. Günümüzde de okuma grupları bu fikri destekliyor. Okuma grupları sadece kendini yalnız ve izole hisseden insanları daha iyi hissettirme ya da özgüvenlerini yükseltme amacı taşımıyor. Tedavi yöntemlerinden biri olarak deneniyor aslında. Acıyı ve ızdırabı dindiriyor mu diye gözlem yapılıyor.

30 yıldır romatizmal eklem iltihabından çok çeken Kate’in buna cevabı çok net : “Okumak acıyı artık önemli görünmeyeceği bir yere itiyor. Ne kadar hasta olursanız olun, içine girip keşfedeceğiniz bir dünya sunuyor size ve sorunlarınızın dışında bir şeylere odaklanıyorsunuz. İnsanların üzerinde durmadıkları konular hakkında konuşuyorsunuz. Herkesin katılımıyla, kendinizin bir şeyin parçası hissediyorsunuz ki bu son derece işe yarıyor.”

Diğerleri de benzer yorumlar yapıyor. Okuma grubuna katıldığından beri doktora gitmeyi bırakan hatta tedavisini yavaşlatanlar var. İçlerinden biri şöyle diyor: “Benim gibi meme kanseri olan bir grup kadınla aynı grupta olmanın bana bir faydası olmadı ama kitaplar hakkında konuşmak çok iyi geldi.”

Bilinen terapi uygulamalarına cevap vermeyen ya da bunları erişim imkânı olmayan insanlar hayali bir karakterle özdeşleşerek duygularını dışa vurabiliyorlar ya da şiirin ritmi ile canlanıyorlar.

Bibliyoterapi olarak adlandırılan bu yeni yaklaşımda reçete kitaplardan oluşuyor.

Plato’ya göre ilham perileri bize sanatı öylesine haz duyalım diye değil, ruhumuz uyumsuz hale geldiğinde kendi içinde uyum ve dengeye getirmek için bir çare olarak verdi. Apollo’nun hem şifa hem de şiir tanrısı olması tesadüf olmasa gerek. Eski Yunan’da hastanelerin ve sağlık ocaklarının tiyatro ve kütüphanelerin yakınına inşa edilmiş olması da tesadüf olmamalı.

Kitapkoala ile birbirinize sarılıp okumanın iyileştirici gücünden faydalanmaya ne dersiniz?

Çeviri: Yeşim ERBERKSOY

Kitap Koala Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İçin Kurulmuştur. Lütfen Ziyaret Ediniz!