Okur Psikolojisini Değiştiren En Etkili 10 Kitap

Okur Psikolojisini Değiştiren En Etkili 10 Kitap

610
0
PAYLAŞ

% 100 Düşünce Gücü (Jack Ensign Addington)

Kendimizin farkında mıyız? Kendi sınırlarımız ve evrenin sınırsızlığı hakkında neler düşünüyoruz? Olumlu veya olumsuz düşüncelerimiz başarımız üzerinde etkili midir? Hayatınızda yolunda gitmeyen bir şeyler var mı?

Kitapta düşünce biçimimizin yaşamımızı nasıl şekillendirdiği hakkında bilgi veriliyor. Hayatımızı ve zamanımızı daha değerli hale getirme yöntemlerinin, özgüven sahibi olarak hedeflerimize nasıl ulaşabileceğimizin yolları anlatılıyor. Hayatınızı yeniden şekillendirmek istiyorsanız dünyanın en çok satan kitaplarından olan % 100 Düşünce Gücü’nü size tavsiye ederiz.

 

 

 

 

Tüm Hastalıkların Zihinsel Nedenleri (Louise l. Hay)

“Bedenimin verdiği mesajları sevgi ile dinliyorum.” Bedenimiz içsel düşünce ve inançlarımızın bir aynasıdır. Aslında onu dinlediğimizde bizimle konuştuğunu anlayabiliriz. Bedenimizin her hücresi düşüncelerimize ve sözlerimize karşılık verir. Hastalıklarımızı ise kendi düşünce kalıplarımızla yaratırız. Hastalığı yaratan zihinsel nedeni çözmek ve iyileşmek mümkündür. Eğer gerekli zihinsel çalışmayı yapmaya hazırsak her hastalık iyileşebilir.

Louise Hay kitabında tanımlanmış birçok hastalığa ilişkin oluşturduğu düşünce modelleri ve cümlelerle neyin tedavi edilmesi gerektiği ve düşüncenin ne yönde değiştirilmesi gerektiğine dair işaretler veriyor.

 

Blink (Malcolm Gladwell)

Bir insanın eksiksiz bir izlenim edinip doğru bir karara varması için gereken süre biz göz kırpması kadar kısa olabilir mi? Bilinçaltımız kendi kendine kararlar alabilir mi?

Gladwell, zihnimizin nasıl tepki verdiğini incelediği bu kitabında çok düşünmeden alınan kararların, ince ince düşünülmüş kararlar kadar iyi olabildiği örnekleri çözümlerken, her zamanki gibi madalyonun diğer yüzüne bakmayı ihmal etmiyor ve içgüdülerimizin bize ihanet ettiği anları da sorguluyor. Psikoloji ve nörobilim teorilerinin hayatın çeşitli alanlarından zengin ve yaşanmış örneklerle sınandığı Blink’i okurken kendinize bir adım daha yaklaşacaksınız.

 

 Kazanmak İçin Doğarız (Muriel James, Dorothy Jogeward)

“Tüm dünya bir sahnedir, yalnızca birer oyuncu olan kadınlarla erkeklerin sahneye girip çıktığı ve tek bir insanın ömrü boyunca pek çok rol aldığıı.” Shakespeare

Bazen kendinizi bir sahnede hep aynı oyunu oynarken hissettiğiniz oluyor mu? Peki ya bu oyun hiç bitmiyor ve sürekli tekrarlanıyorsa… Bu kitapla birlikte kimliklerinizi, rollerinizi, bilinçaltına yerleşmiş programlarınızı öğrenerek hayatınızı değiştirebilir “kaybeden” değil “kazanan” olmayı başarabilirsiniz. Çünkü hepimiz kazanmak için gerekli yeteneklere ve kapasiteye sahibiz.

Dorothy Jongeward ve Muriel James’in bu kitabı dünyanın en çok satan Psikoloji kitabı olma özelliğini taşıyor. Kesinlikle okunması gerekenlerden.

Özgür Ruh (Michael Singer)

Hepimiz gerçek mutluluğu ararız, gerçek özgürlük de budur. Gerçekten gelişmek ve özgürleşmek istiyorsak bu ancak ruhsal gelişim ile olur. Varlık olarak bütünleşmiş olmadan gerçek bütünlüğe ulaşmak mümkün değildir. Bizi rahatsız eden bir düşünce olduğunda rahatlayıp geçip gitmesine izin vermezsek o enerjinin içine doğru çekilerek neredeyse o enerjinin kendisi olma yoluna gideriz. Bu da bizi bütünleşme, gelişme ve özgürleşme yolundan alıkoyar.

Peki bir sorunla karşılaştığımızda ne yapmamız gerekiyor? Zincirlerimizden kurtularak iç huzuru ve özgürlüğü yakalamamız mümkün mü? Aslında işimizin çok zor olmadığını itiraf edelim, sadece bu kitabı okumak ve kendimizi öğrendiklerimizin akışına bırakmak yeterli…

Yetenekli Çocuğun Dramı (Alice Miller)

“Her insanın derininde kendinden az çok gizlediği, içinde çocukluk dramının aksesuarlarının bulunduğu bir arka odası vardır. Kimseyi sokmadığı bu gizli odasına mutlaka girecek olanlar yalnız kendi çocuklarıdır. İnsan çocuk sahibi olunca odaya hareket gelir, hazırlık başar; çünkü dramın devamı için gerekli ortam sağlanmıştır. Fakat çocuk bu dramda oynayacağı rol ve kullanacağı aksesuarları seçmekte özgür değildir, çünkü rolü zaten yaşama getirilirken belirlenmiştir ve rolünün ne olduğunu belki daha sonra öğrenebilir.” Rollerini ve çocukluk öykülerini anlamak isteyenler bu kitap sizin için…

Işığı Arayanların Karanlık Yanı (Debbie Ford)

Hiç karanlık yanlarınız olabileceğini düşündünüz mü? Peki aydınlanmaya giden yolun bu karanlık yanlarınızı kabul etmeniz ve onlarla bütünleşmeniz ile mümkün olduğunu size söylesek… Hepimizin içinde olan ve kabul etmekte zorlandığımız bu yanlarımız aslında bize eşsiz hediyeler sunar. Ancak ve ancak onları ortaya çıkarıp sahiplenince acılarımızdan, korkularımızdan, istemediğimiz halde hayatımıza çektiğimiz insanlardan kurtulabiliriz.

Debbi Ford kitabında karanlık yanlarımızın tanımlanması, gestalt kuramına benzer olarak kimlik parçalanmalarının ya da kimlik reddedişlerinin sona ermesi için çözüm önerileri veriyor. Bu sayede karşılaşılan durumlarla ilgili esneklikler yaratılabiliyor.

Şimdi’nin Gücü (Eckhart Tolle)

Bilgelik dolu bir eser… Bilincimizde ve yaşamımızda mucizevi bir şekilde değişim yaratabilecek evrensel bir öğreti sunuyor. Mutsuzluğumuzun kaynağını, korkularımızın, endişelerimizin köklerini bize göstererek bunlardan “şimdi ve burada” nasıl arınabileceğimizi, bilincimizi dönüşüme uğratıp nasıl aydınlanabileceğimizi ve gerçek varlığımızla hemen şimdi nasıl bütünleşebileceğimizi anlatıyor.

Kitap, kültürümüze tanıdık olan bilgiler içeriyor. Tolle, Tasavvuf’un yanı sıra, Budizm, Taoizm ve üç semai dinin de temel öğretilerini bir potada eritip bize bir rehber olarak sunuyor. Bunu da inanılmaz sade, zarif ve mütevazi bir şekilde yapıyor. Kitabı okuyanların genel yorumu şimdiki zamana ilişkin farkındalığın arttığı. Eckhart Tolle dünyanın en çok satan yazarları arasında yer alıyor.

Seninle Başlamadı (Mark Wolynn)

“En güçlü bağlar doğmamızı sağlayan insanlarla aramızdaki bağlardır… Kaç yıl geçerse geçsin, kaç tane ihanet olursa olsun, ailede ne kadar mutsuzluk olursa olsun önemli değil. Kendi irademiz pahasına olsa bile bağımız devam eder.” Anthony Brandt, “Bloodlines”

“Seninle Başlamadı” kitabını okumak kendiniz ile ilgili maceralı bir yolculuğa çıkmak gibi…  Sizinle ilgili tüm sırları atalarınızla olan derin bağları aydınlatarak öğrenebiliyorsunuz. Hiç bilmediğiniz ama acı çekmenize neden olan belki de hayat yolculuğunuzda sizi yapmak istediklerinizden alıkoyan ya da zorlayan çözülmemiş travmalarınızı bu kitap sayesinde çözebilir, ailenizin köklerine olan bağlılığınızı şaşırarak izleyebilirsiniz.

Kitaptaki egzersizler size olumsuz duyguların temeli olan “Çekirdek Cümle”yi, ve aile ağacınızla ilişkisi üzerinden “Çekirdek Travma”nızı bulduruyor. Eğer psikolojik sorunlar yaşıyor ve nedenlerini tam olarak anlayamıyorsanız belirtilen yöntemlerden fayda görebilirsiniz. Mark Wolynn tarafından 2016 yılında yazılan bu kitap şu anda psikolojide en çok satanlarda bir numara ve yorumlara bakılırsa yerini de koruyacak gibi görünüyor.

İyi Hissetmek (David Burns)

Kaygı, suçluluk, kötümserlik duyguları içindeyseniz, hayatınızda sürekli bir şeyleri erteliyorsanız, kendinizi depresif hissettiğiniz zamanlar çoğaldıysa acilen bu kitabı okumanızı tavsiye ederiz. Psikiyatrist David Burns duygularınızı olumlu olarak harekete geçirme yöntemlerini size bilimsel olarak test edilmiş teknikler aracılığı ile sunuyor.

Bu kitabı okuyarak duygu durumunuzdaki dalgalanmaların nedenini anlayabilir, olumsuz fikirleri kafanızdan silip atabilir, suçluluk duygunuzla başa çıkabilir, özgüveninizi artırabilir ve depresyonun acı veren girdabından kurtulabilirsiniz.

David Burns tarafından 1980 yılında yayınlanan bu kitap bugün birçok psikolog ve psikiyatristin de önerileri arasında yer alıyor.