Okuma Yolculukları – Hülya Soyşekerci

Okuma Yolculukları – Hülya Soyşekerci

174
0
PAYLAŞ

Hülya Soyşekerci, Okuma Yolculukları isimli eleştiri kitabında, okuyucu ile edebiyata dair derin altyapısını paylaşıyor.

Nitelikli eleştirinin oldukça zor bulunduğu günümüzde Soyşeker’in Okuma Yolculukları, okura yeni bakış açıları kazandırarak kitapseverler için bir başucu kitabı halini alıyor.

Okuma Yolculukları üç bölümden oluşuyor. İlk bölüm olan İçdeniz’de Hülya Soyşekerci Türk edebiyatı ile yolculuğuna başlıyor ve Sait Faik, Ayfer Tunç, Yusuf Atılgan ve Füruzan gibi önemli edebiyat kalemlerinin eserlerini inceliyor. Bu incelemeleri “eleştiren deneme” olarak tanımlayan Soyşekerci, metinleri ile okurların zihinlerinde yeni ufuklar açıyor. Buluşmalar ismini verdiği ikinci bölümde Hülya Soyşekerci, yabancı ve yerli yazarların temas ettikleri noktaları inceleyen metinler sunuyor. Son bölüm olan Başka Kıyılar’da ise Dünya edebiyatının farklı kıyılarında derin bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Kitabın ilk bölümü olan İçdeniz’de Türk edebiyatının olmazsa olmazları yer alıyor. Sait Faik’ten Semaver, Halide Edip’ten Sinekli Bakkal ya da Yusuf Atılgan’dan Aylak Adam incelenerek okuyucuların perspektifine sunuluyor. Bu kitapları daha önce okumuş olan okurlar, zihinlerinde oluşanları edebi bir çerçevede farklı bir bakış açısıyla değerlendirme şansına sahip olurken, daha önce okumamış olanlar da okuma yolculuklarına farklı bir bakış açısının kattığı değerle başlama şansını buluyorlar.

Yazarın dünya edebiyatını incelediği bölümlerde ise Itolo Calvino, Umberto Eco ve Susan Sontag gibi dünyaca ünlü kalemlerin fikirlerine değiniliyor. Okurun binlerce kitap okuyarak sahip olabileceği bu farklı bakış açıları, Soyşekerci’nin usta kalemi ile tek seferde okura sunuluyor. Yazı yazma dürtüsünün altında yatan sebep ve büyük yazarların büyük şehirlerde yaşama tercihleri de okurun zihnine, akıcı bir anlatım ile yerleşiyor.

Hülya Şekerci, okuru çoğaltan metinlerini, yol ve yolculuk kavramları ile harmanlayarak sunuyor. Yazarın nitelikli eleştirileri, has edebiyatı anlamak isteyen kitapseverlerin dünyasında bilgi ve yorum dolu bir şölene dönüşüyor. Yazarın rotasını oluşturduğu yolculuk, okuyucu için de keyifli bir rota sunuyor.  Bu rotada yalnızca edebiyata dair bilgiler değil, incelenen metinlerin içerisinde yer alan duygular da paylaşılıyor. Böylelikle ilk sayfadan son sayfaya kadar ölüm, yaşam, hoşgörü ve saygı gibi pek çok konu, okuyucu tarafından da sorgulanmış oluyor.

Diğer incelemeler

Şurdan Bi’ Şehremini Alır Mısın – Eray Emre Evren?  

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

Kayıtsızlık Şenliği – Milan Kundera

Gündüz Kelebeği – Dilek Neşe Açıker

Okuma Yolculukları – Hülya Soyşekerci