Okullarda Zorbalığa Karşı Finlandiya Eğitim Sistemi

Okullarda Zorbalığa Karşı Finlandiya Eğitim Sistemi

391
0
PAYLAŞ

Bir an için ortaokul ya da lise yıllarınıza dönün. Zil az önce çaldı ve sınıfınıza gidiyorsunuz ve tam köşeyi dönüyorsunuz ki o da ne? Öğrencinin birini dolapların orada bir grup öğrenci sıkıştırmış. Ne yapardınız?

Maalesef bu çok bildik bir sahne. Öğrencilerin dörtte biri okulda zorbalığa maruz kaldıklarını söylüyorlar. Hadi diyelim bir talihsiz olay oldu ama zorbalık öyle bir kerede kalmıyor. Bir çok çocuk için uzun, yaralayıcı ve bezdirici bir süreç

En dayanıklı çocuklar bile bununla baş etme konusunda zorlanıyor. Üstelik zorbalık depresyon kaygı, sağlık ile ilgili şikayetler ve hatta okulu bırakma ile sonuçlanabiliyor. Şimdi sorumuza geri dönelim. Siz ne yapardınız?

Eğitim sistemindeki yeniliklerle son zamanlarda gündemde yer alan Finlandiya’da yürütülen zorbalık karşıtı KiVA adlı bir program var. KiVA “ kiusaamista vasttaan” yani “zorbalığa karşı” anlamına geliyor.

Program hem öğretmenler hem de öğrencilerden yarar sağlayarak yürüyor. Ancak, en ilginç yönü programın zorbalığa tanık olan kişiye ne yapması gerektiğine odaklanması. Öğretmenler her zaman her yerde olamazlar ve yardımcı olamayabilirler ama öğrenciler bunu yapabilir.

Peki bunu nasıl başarıyorlar? Öncelikle, simülasyon ve bilgisayar oyunlarıyla empatiyi öğretiyorlar. Oyunların birinde çocuklar avatarları bir sürü zorbalığa maruz kalma durumunda kontrol ediyorlar. Örneğin bir olayla karşılaştıkları anda ne yapmaları gerektiğine karar vermek zorundalar. Kurban durumundaki çocuğu savunacaklar mı yoksa başka bir şey mi yapacaklar? Değişik seçenekler var ve seçeneklerinin de sonuçları ve onları sürüklediği yeni durumlar var.

Yani temel olarak “kendi macera hikayeni seç” oyunu bu ve çocuklar tamamen sanal bir ortamda davranışlarının nasıl sonuçlar doğurabileceğini görüyorlar.

Oyunda aynı zamanda okula yeni kaydolan birine nasıl nazik ve kibar davranıp hoş sözler söylenebileceği konusunda da pratik yapma şansı buluyorlar.

Program şu anda başarı ile yürüyor ve hali hazırda zorbalığa maruz kalmış çocukların depresyon ve kaygı bozukluğu sorunlarında azalma ve özgüvenlerinde artışı işaret ediyor.

Sadece Finlandiya’da değil İtalya, Hollanda ve İngiltere’de de deneniyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nde değerlendiriliyor.

Şüphesiz zorbalık, kalıcı ve tamamen yok edilmesi zor bir problem ve muhtemelen bir yerde işe yarayan bir sistem başka bir kültürde etkili olmayabilir. Yine de, KiVA gibi programlar empatinin küçük yaşlarda bile dünyayı yaşanacak daha iyi bir yer yapmak adına en iyi araçlardan biri olduğunu gösteriyor.

Çeviri: Yeşim Erberksoy