ÖĞRENCİ KOÇLUĞU

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU

648
0
PAYLAŞ

Gençler bazen kendilerini hiç durmayacak sandıkları bir korku treninde sıkışıp kalmış gibi hissederler. Kendi kendilerinden beklentileri, uyum sağlamaya çalışmanın getirdiği baskı, büyümek ve geleceği planlamak başa edemeyecekleri kadar zorlaştırır her şeyi. Öğrenci koçluğu sayesinde yaşam becerileri geliştirirken, stres ile baş etmek, özgüven geliştirme, hedef koyma ve koydukları hedefe ulaşmayı sağlayan bir süreçten geçerler. Profesyonel Koçluğun niş alanlarından biri olarak tasarlanan Öğrenci Koçluğu gençlerin stres ve kaygı ile başa çıkmalarına yardımcı olurken kişisel gelişimlerini desteklemeyi amaçlar.

Anne babalar için de kolay değil; gençler kolay kolay özelini paylaşmak istemez. Onlar büyümek ve özgür olmak için çırpınırlarken anne babaları onları sarıp sarmalamaya devam etmek ister. Öğrenci koçları tabi ki anne babanın rolünü üstlenmeye çalışmaz. Yargılamadan güvenilir olmayı ve destek vermeyi amaçlarlar. Aile, arkadaşlar, okul ya da her ne zihinlerini kurcalıyorsa o konuda özgür bir şekilde kendilerini ifade etmeleri yolunda onlara eşlik ederler.
Aile dinamiğinin değiştiği ergenlik döneminde ergenler bağımsızlıkları için mücadele ederken ebeveynler de kontrolü elden bırakmama gayreti içinde olurlar. O sırada iletişim zora girer çünkü hayatta herkes zorluklar karşısında farklı tepkiler verir. Kimi genç duygu ve düşüncelerini dışa vurmayı tercih ederken kimi bu konuda çekimser kalır. Çocuğunuz bu süreçten geçerken yanında olduğunuzu göstermek önemli. Yine de, size açılamayabilirler. İşte tam bu noktada tarafsız bir öğrenci koçu onları dinleyip yüz yüze kaldıkları zorlukları anlayabilir.

Hayatımızın herhangi bir geçiş döneminde kolaylıkla kim olduğumuzu, değerimizi ya da nereye doğru yol aldığımızı şaşırabiliriz. Kaldı ki çocukluktan yetişkinliğe geçiş bir sürü hormon dengesizliği, duygu durum değişiklikleri, kalp kırıklığı ve vücuttaki değişiklikleri merak etmekle geçer. Tüm bunlar günlük sorunları daha da korkutucu hale getirir. Kendini baskı altında hisseden gençler bir öğrenci koçu ile endişelerini dile getirebilir, kendileri için neyin önemli olduğunu keşfedebilir ve gerçekten nasıl biri olmak ve ne yapmak istediklerini bulabilirler. Peki gençler daha başka hangi konularda öğrenci koçluğundan fayda elde edebilir?

. Özel ilişkiler ya da zorbalık gibi hassas konular hakkında konuşabilmek
. Dünyaya bambaşka bir bakış açısından bakabilmek
. Kişisel gelişimleri için kendilerine hedef koymak
. Duygularını anlamayı ve yönetmeyi öğrenmek
. Objektif ve yargılamayan bir yetişkinden destek almak
. Özgüven ve sosyal beceriler kazanmak
. Motivasyonda artış

Dahası öğrenci koçluğundan yararlanacak olanlar sadece gençler değil. Aileleri de bu süreçten fayda sağlayabilir. Her zaman çocuklarınızın yanında olmak istemeniz anlaşılabilir bir durum ama bazı durumlarda bunun mümkün olmadığını kabul etmek lazım. Gerçek şu ki bazı ergenler hayatlarında bazı sırlar olması gerektiğine ve bunları anne ve babalarıyla paylaşamayacaklarını düşünürler. Bazen geri çekilip kendi başlarına deneyim kazanmalarına izin vermek gerekir.
Çocuğunuzun sizinle paylaşamadığı şeyleri koçu ile konuşması aile yaşantısını da kolaylaştırır. Endişe ya da korku içeren düşünceleri bir koç yardımıyla anlaşılır hale gelebilir ve kendi duygularını anlayıp kontrol edebilen bir genç ailesiyle olan ilişkilerini de güçlendirir.

Bundan sonrası yetkinliği belgelenmiş etik ilkelere bağlı bir öğrenci koçu işe iletişime geçmeye kalmış. Belki de uzun vadede sorun çözme becerisi edinme ve başkasına bağımlı hale gelmeden kendi kendine gerektiğinde koçluk yapma yolunda çocuğunuza bir hediye vermiş olacaksınız. Denemeye değer doğrusu.

Kaynak:lifecoach-directory.org.uk
Çeviri: Yeşim Erberksoy