Oğlunuz Size Depresyonda Olduğunu Söylerse Ne Yapmalısınız?

Oğlunuz Size Depresyonda Olduğunu Söylerse Ne Yapmalısınız?

655
0
PAYLAŞ

“Anne, ben depresyondayım.” Hiçbir ebeveyn bu üç kelimeyi duymak istemez. Dahası bu duruma hazırlıksız yakalanabilirler. Ergen aileleriyle, özellikle de ergen erkek çocukların ebeveynleriyle yaptığım çalışmalarda, onların yanlış giden bir şeyler olduğunun farkında olmadıklarını görüyorum. Genç kızlarda depresyon oranları genç erkeklere göre daha yüksek olsa da, kızlar konuşmaya daha açık oluyor, bu da ailelerin depresyonun erken belirtilerini daha kolay fark etmelerini sağlıyor.

Erkek çocuklar genellikle daha az konuşkandır, bu da duygularını ifade ettiklerinde ailelerinin korkmasına ve şok olmasına neden olabilir. Oğlunuzun söylediklerine vereceğiniz tepki, onun duyduğu korkuyu hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir psikolog ve genç bir erkek çocuk annesi olarak, oğullarının depresyonda olduğunu öğrenen ebeveynler için beş öneriyi bir araya getirdim.

Söylediklerini dinleyin.

Biz ebeveynler için çocuklarımızın acı çektiğini duymak zordur. Onların problemlerini çözmek ve daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için doğal bir eğilimimiz vardır. Zamanla her küçük şeye büyük tepkiler vermemeyi öğreniriz. Fiziksel yaraları tedavi etmek kolaydır. Ancak oğlumuzun depresyonda olduğunu duyduğumuzda durmak, nefes almak ve onu gerçekten dinlemek önemlidir. Dinlerken, yaşadığı deneyimi küçümsememeye özen gösterin. O sizinle konuşmaya açıksa, siz de onu dinlemek için pencereyi açık tutmalısınız.

Bir terapiste danışın.

Zihinsel sağlık hakkında konuşmak birçok kişi için kolay değildir. Çocuklarımızın zihin sağlığı hakkında konuşmaksa daha da zordur. Onu ve sırlarını korumak istiyor olabilirsiniz, ancak objektif bir kişiyle konuşmak ruh sağlığını normalleştirmeye ve depresyonun etkilerinden kurtulmasına yardımcı olabilir. Peki, nasıl terapist bulacaksınız? Öncelikle yakın arkadaşlarınıza danışabilirsiniz. Oğlunuzun bir terapistle konuşması destek aldığını hissettirir ve yaşadığı sorunları farklı bir bakış açısından görmesine yardımcı olabilir.

Neşelenmesi için yardımcı olun.

İnsanlar depresyonda olduklarında, daha önce keyif aldıkları aktivitelere ilgilerini yitirirler. Özellikle ergenlik çağındaki çocuklar için, nelerden keyif aldıklarını keşfetmek çok kolay olmayabilir. Onu gülümsetecek bir şeyler bulmaya çalışın. Bu bir film izlemek, kayak yapmak ya da bilgisayar oyunu oynamak olabilir. Size anlamsız gelse de, ona mutluluk ve umut verecek bir aktivite olabilir.

Onu spora teşvik edin.

Egzersiz, depresyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Oğlunuz egzersiz yapmak istemiyorsa, açık havada biraz zaman geçirmesini sağlayın. Doğada olmak depresyon belirtilerini hafifletebilir ve size birlikte yapabileceğiniz bir aktivite sunabilir.

Ona her zaman iyi hissetmemenin normal olduğunu öğretin.

Çocuklarımızın başarılı bir hayat yaşamalarını istiyorsak, onların bu yoldaki zorluklara karşı da hazırlıklı olmalarını sağlamalıyız. Oğlunuza kötü hissetmekte yanlış bir şey olmadığını ve her zaman sizden yardım isteyebileceğini söyleyin. Bu deneyimi normalleştirmek, onunla daha kolay başa çıkmasını sağlayacaktır.

Lee Bare, Ph.D, Psikolog

Çeviren: Pınar Göker