OGAD -Otizm Güçlü Aile Derneği Koçluk Projesi

OGAD -Otizm Güçlü Aile Derneği Koçluk Projesi

187
0
PAYLAŞ

OGAD otizmli ve YGB-Yaygın Gelişim Bozuklukları olan çocukları ve ailelerini eğiterek ve koçluk yaparak desteklemeyi ve otizmle baş edebilmek için güçlendirmeyi ve toplumu otizm konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen 2013 yılında kurulmuş bir dernektir.

Aileler çocuklarına otizm veya YGB teşhisi konulduğunda şok yaşamakta ve çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda bocalamaktadırlar. İnanıyoruz ki anne ve babalar bu ilk şoku ne kadar çabuk atlatır ve sağlam dururlarsa çocuklarının gelişmeleri için en doğru adımları ivedilikle atabileceklerdir. Projede ailelere hem eğitimle otizm konusunda bilinçlenme, hem de bire bir koçluk desteği verilecektir. Projeye babalardan çok annelerin katılması beklenmekle birlikte projemiz istekli olan hem anne hem de babalara açıktır. Projemiz öncelikli olarak son bir yıl içinde otizm teşhisi almış ailelere açık olmakla birlikte yeterli sayıda gönüllü koç bulunursa koçluk talep eden daha çok aileye ulaşmayı hedeflemekteyiz.

Projemizin adımları aşağıdaki gibidir.

  • Empati sağlanması koçlara amacıyla Demet Uyar tarafından “Otizmli Çocuğu Olan Ebeveyn Perspektifi” konulu bir sunum yapılması (DU 10 yaşında otizmli bir çocuğun annesidir.)
  • Demet Uyar tarafından anne ve babalara koçluk hakkında bilgilendirme yapılması
  • Koçların anne ve babalarla eşleştirilmeleri – Toplam 9 (6 adet 1.5 saatlik seanslar) koçluk yapılması planlanmaktadır. Koçluk görüşmelerinin hem koç hem de ebeveyne uygun olan bir dış mekanda yapılacak, eşleştirmelerde fiziksel yakınlığa dikkat edilecektir.
  • İlk üç seans sonrasında Demet Uyar tarafından ailelerle toplantı yapılarak durum değerlendirmesi
  • İlk üç seans sonrasında Demet Uyar tarafından koçlarla grup mentor koçluk çalışması ve durum değerlendirmesi
  • Kapanışta Demet Uyar tarafından ailelerle toplantı yapılarak durum değerlendirmesi
  • Kapanışta Demet Uyar tarafından koçlarla grup mentor koçluk çalışması ve durum değerlendirmesi

(Ebeveynler ve koçlarla olan grup toplantıları Sola Unitas Taksim ofisinde yapılacaktır.)

Projeye en az 60 saatlik ICF onaylı eğitim almış ve 50 saat koçluk hizmeti vermiş olan tecrübeli koçların gönüllü katılımı sağlanacak ve ailelere koçluk hizmetleri ücretsiz olarak verilecektir.

Koçlar için başvuru formunu aşağıda bulabilirsiniz. Formu doldurarak ogad.otizm@gmail.com e-posta adresine formunuzu iletebilirsiniz.

Saygı ve sevgilerimle

 

Demet Uyar

OGAD Yönetim Kurulu Başkanı

ICF (International Coach Federation) Türkiye Kurucu Üyesi, Navitas Kurucusu

Web Sitesi: http://www.ogad.org/

Facebook: https://www.facebook.com/OGADOtizmDernegi

Twitter: https://twitter.com/OGADOtizm

Instagram: https://instagram.com/ogad_otizmgucluailedernegi