Nörobilime Göre Sizi Mutlu Edecek Dört Şey

Nörobilime Göre Sizi Mutlu Edecek Dört Şey

262
0
PAYLAŞ

Sizi ne mutlu eder? Başka bir deyişle beyninizi mutlu eden şey ne? Piyangodan büyük ikramiyeyi kazanmayı bırakın şimdi. Daha basit ve yapması kolay şeylere odaklanalım. 

UCLA Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmalar yapan Alex Korb daha mutlu olmak için her gün yapabileceğiniz şeyler öneriyor.

1. Hayatınızın en mutlu dönemine ait bir müzik dinleyin

Müziğin insan beyni üzerinde ilginç bir etkisi var. Onu dinlerken bulunduğunuz yerleri ve unutulmaz ortamları hatırlatan bir şarkı belki. Okulda mutlu muydunuz? O zaman sevdiğiniz müzikleri dinleyin. Bir de bakmışsınız nerelere gitmişsiniz. Bir anda havanız değişip, enerjiniz artabilir. Limbik sistemde hipokampüste içeriğe bağlı hafıza bu şekilde aktive olur. Kendinizi çok mutlu hissettiğiniz o anlarda dinlediğiniz müziği dinlemek sizi o zamana bağlar ve aynı duyguları şu anda hissedersiniz.

2. Gülümseyin ve güneş gözlükleri takın.

Beyniniz bazen rastgele bilgi alıp nasıl hissedeceğini bilemeyebilir. Böyle zamanlarda ipucu için etrafa bakan beyin biyo-geribildirim alır. Biyo-geribildirim derken? Beyniniz sürekli vücudunuzda neler olup bittiğini hissedip dünya ile ilgili ne hissetmesi gerektiğine karar vermek için bu bilgiyi gözden geçirir. Mutluluk anında bir gülümseme oluşur. Aslında bu çift taraflı işler. Gülümseyince beyniniz bunu fark eder ve mutluyum der. Yani mutluluk sizi gülümsetir ama gülümsemek de mutluluğu çağırabilir. Her şekilde gülümseyin. Mış gibi yapın.

Peki güneş gözlükleri de neyin nesi diyeceksiniz. Parlak ışık altında gözlerinizi kısarsınız bu da endişeli görünmenize sebep olur. Tahmin edin bakalım bu nasıl bir biyo-geribildirim üretir? Beyniniz bunu mutsuz olduğunuza yorabilir. Gözlükler gözlerinizi kısmanızı engeller ve beyninize şu mesaj gider: “Her şey yolunda”

3. Hedefinize Odaklanın

Araştırmacılar yaptıkları deneyde bir grup çemberi ekrana yansıtıp deneklerin bunlara bakmalarını istiyorlar. Çemberlerden biri biraz daha farklı diğerlerinden. Biraz daha parlak ya da küçük. Deneklere çemberleri parmakları ile işaret etmeleri söylendiğinde daha parlak olanı, tutmaları söylendiğinde küçük olanı seçtiler. Bu ne anlama geliyor? Bir hedefleri olması dünyaya bakış açılarını değiştirdi.

Kendinizi stres altında ve zor bir durumda hissettiğinizde uzun vadeli hedeflerinizi düşünün. Beyninize bir çeşit kontrol duygusu verir bu ve kendinizi daha iyi ve motive hissetmenizi sağlayan dopamin hormonunu salgılarsınız.

Prefrontal korteksinizde kurduğunuz hedef ve niyetleriniz dünyayı algılayış şeklinizi değiştirir. Bazen her şeyin kötü gittiğini, hiç ilerleme kaydedemediğimizi düşünürüz. Hayat berbat gelir. Dünyayı değiştirmek zorunda değilsiniz. Bakış açınızı değiştirmeniz yeterlidir. Şöyle düşünün: “Pekala uzun vadede hedefim ne? Ne elde etmeye çalışıyorum? Bu sorular partıye gitmektense evde oturup ödevinizi bitirmenin hedefinizi elde etmek adını aslında özdüllendirici olduğunu düşünmek dopamin seviyenizi yükseltir.

4. Uykunuzu iyi alın

Depresyonun uykuyu berbat ettiği bir gerçek. Ancak ilginç olan şu ki kötü uyku da depresyona sebep oluyor. Uyku problemleri depresyona ve depresyon uyku problemlerine yol açıyor.

O halde ne yapsak da daha kaliteli bir uyku çeksek. Alex şunları öneriyor.

Gece loş bir ortamda uyumaya çalışın. Rahat bir yerde yatma zamanı ritüeli ile beyninizi uykuya dalmaya hazırlayın. Her gece aynı saatte yatmak ve bir şükür günlüğü tutmak uyku öncesi gevşemenize yardımcı olur.

Sözün özü beyninize kulak verin. Stres prefrontal korteksinizi zayıf düşürür. Sonsuza dek tetikte olamaz o yüzden eğer dikkatinizi toparlayamıyorsanız gidin bir kurabiye yiyin, sevdiğiniz bir şey için. Stresini azaltacak ne olursa olsun biraz kendinize izin verin.

Çeviren: Yeşim Erberksoy