Normal ve deli olma arasındaki o ince çizgi

Normal ve deli olma arasındaki o ince çizgi

395
0
PAYLAŞ

“Akıllı değil, hiç akıllı değil , deli hepsi.”

Kitabın ön kapağındaki bu yazıyı okuyunca garip geldi. Bimarhane yani tımarhane ile ilgili bir roman ise bu tabi ki deli olmalılar hikayede anlatılan karakterler, akıllı değiller de ne demek ? Bu düşüncelerle başladım “ Bimarhane”’yi okumaya .

İnsanın çok sevdiği bir yemeği hem iştahla hem de aman bitmesin diye tadına vara vara her lokmasını yavaş yavaş çiğneyerek, arada durup damağındaki tadı hissederek okumak isteyeceği bir kitap Bimarhane. Rüyalarınıza giren, karakterlerini akıllı-deli, iyi-kötü demeden sevip kucaklamak, bazen teselli etmek isteyeceğiniz ve okuyup bitirdikten sonra özleyip, arada sayfaları karıştırıp hala orada olduklarını görüp sizi gülümsetecek bir hikayesi var.

Sona yaklaşırken bitirmeye kıyamıyorum demiştim kitabın yazarı Sevgili Fatih Mehmet Ünlü’ye. Merak galip geldi ve kıydım sonunda.

3 boyutlu bir roman okumak gibiydi.  Bir meczubun yanı başındaydım , şairin sıkı sıkı perdelerle kapalı evinin içinde,  Üsküdar sokaklarında, at üstünde, mezarlıkta kısaca romanda adı geçen her yerde. Bana göre bir romanı eşsiz kılan kitap elinde değilken acaba ne yapıyorlar diye karakterlerini merak etmeniz, bir cümlenin bile rastgele yazılmadığı incelikler dolu betimlemelerle dolu olması ve her okuyucunun kendinden bir şeyler bulabilmesi.

Normal ve deli olma arasındaki o ince çizgi. Deli derken neye göre kime göre? Bu ve bunun gibi kafanızdaki deli sorularla romanı bitirip kapaktaki cümleyi tekrar okuyunca o zaman anlıyorsunuz ne demekmiş  “Akıllı değil, hiç akıllı değil , deli hepsi.”

Eğer yeni ve iyi bir yazar keşfetmek istiyorsanız ve siz de Türkiye’deki popüler isimlerden sıkıldıysanız bir başyapıtı ilk okumak isteyenlerden olabilirsiniz.

Eser Adı: Bimarhane

Yazar: Fatih Mehmet Ünlü

Yayınevi: Sola Yayınları

Fiyatı : 14.95 (İdefix)