Nobel Kimya ödülünü Aziz Sancar aldı

Nobel Kimya ödülünü Aziz Sancar aldı

151
0
PAYLAŞ

Türkiye’ye çok güzel haber. 2015 Nobel Kimya ödülünü Türk Bilim Adamı Aziz Sancar aldı.

Dünyanın en saygın bilim ödülüne bir Türk bilimadamı da sahip oldu. 2015 Nobel Kimya ödülü aralarında Türk bilim insanının da bulunduğu 3 kişiye verildi. Bu yıl ki Nobel Kimya ödülü; Aziz Sancar, Thomas Lindahl ve Paul Modrich’e verildi.

HDP’Lİ VEKİLİN KUZENİ

Öte yandan Aziz Sancar’ın HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar’ın yakın akrabası olduğu ortaya çıktı. Aziz Sancar, Mithat Sancar’ın babasının amcasının oğlu.

10 ARALIK’TA TÖREN

Aziz Sancar, Orhan Pamuk’tan sonra Nobel alan ikinci Türk oldu. Nobel Ödülleri, Alfred Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık’ta törenle sahiplerine sunulacak.

AZİZ SANCAR KİMDİR?

Kanser konusunda yaptığı önemli çalışmalarla dünya çapında adını duyuran  Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde “sirkadiyen saat” (ritmik saat)   buluşuna  imza atmıştı.

1946 yılında Mardin’de dünyaya gelen, Sancar, ‘DNA tamiri’ ve ‘hücre döngüsü kontrol noktası’ gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu.

Nobel Kimya Ödülü geçen yıl yüksek çözünürlüklü görüntülemeye imkân veren mikroskop teknolojisini geliştiren Stefan Hell, Eric Betzig ve William Moerner isimli araştırmacılara verilmişti.