Niyet Tavşanı…

Niyet Tavşanı…

147
0
PAYLAŞ

Hiç niyet tavşanı tecrübeniz oldu mu? Benim oldu J Sanırım 15 sene önce sokakta yürürken bir niyetçinin yoğun ısrarı neticesinde yollarımız kesişti. Bu tatlı tavşancık niyetlerin takılı olduğu tablaya baktı, baktı ve artık neyi niyet etti ve gördüyse benim için onu çekti. Şuan niyetimin ne çıktığını inanın anımsayamıyorum. J Sadece yüzümde tatlı bir tebessüm oluşmuştu sanırım pozitif bir dilekti.

Bu niyet tavşanından esinlenerek bugünkü konumda bakmak ve görmek konusunu işleme ihtiyacı hissettim. Gördüğümüz şeye nasıl baktığımızı çok önemsiyorum. Aslında olaylara bakış açımız o anlık psikolojimizi çok etkiliyor. Çünkü hayat aslında göründüğü gibi değil, sizin onu bakış açınıza göre anlamlandırdığınız gibidir.

Hadi bir örnek üzerinden gidelim. Yukarıdaki resimde ne görüyorsunuz diye direk sormayacağım. Buradaki sorum şu yukarıdaki resme nasıl bakıyorsun ve baktığın açıdan ne görüyorsun? Yazımı okuduktan sonra gördüğünüzle ilgili geri bildirimde bulunursanız memnun olurum.

Düşündüm de niyet tavşanı bile bizim için bir şey dilerken iyi niyetli bir bakış açısı ile seçimini yapıyor ve güzel dileklerini sunuyor. Bizlerde bence ne görmek istersek öyle bakıyoruz. Olaylara bakış açımızı pozitif anlamda değiştirirsek hayatın bize birçok anlamda daha cömert davranacağını düşünüyorum.

Özellikle zorluk yaşadığımız anlarda daha önce duyduğum ve çok hoşuma giden bir söz vardı. Mümkün olduğunca da uygulamaya çalışıyorum ve sizlerle de paylaşmak isterim.

“Hayatımızdaki zorlukları ‘düşman’ gibi görmek yerine, ‘tecrübe verici dostlar’ gibi bakmakta fayda var.” Bunu başarmanın çok kolay olduğunu savunmuyorum ancak bakış açımızda anlıkta olsa bardağın diğer tarafını da düşünerek değişiklikler yapmak o anlık bir nefeslenme, rahatlama sağlayacaktır.

İyi düşünün ki, iyi olsun. Niyet tavşanı olmak iyidir bazen…

Cem YAR