Nedir bu herkesin ağzında dolanan “Koç”?

Nedir bu herkesin ağzında dolanan “Koç”?

363
2
PAYLAŞ

Hayatta kendimize seçtiğimiz roller ya da içinde bulunduğumuz durumlar, giydiğimiz kıyafetler gibidir. Bir süre sonra bazısı dar ya da büyük gelebilir, eskiyebilir ya da artık bulunduğumuz ortama uygun gelmeyebilir. Böyle bir durumda kıyafetini değiştirmek isteyebilirsin.

Ama seçim yaparken neye dikkat etmelisin?

Kendine uygun kıyafeti almak için vücudunu yeterince iyi tanıyor musun?

Bizi tatmin edecek seçimler yapabilmek için odanın ışığının yeterince aydınlık, aynanın da yeterince net olması gerekir. Tam bu noktada nitelikli bir koç, hayatınızda sizin için bu uygun ortamı sağlayacak ve size ayna olacaktır.

Peki “Bunu kendi kendimize yapamaz mıyız?” diye düşünebilir ya da “Mis gibi arkadaşlarım var onlara anlatır rahatlarım” da diyebilirsiniz. Tabii o da lazım…

Ama unutulmamalıdır ki Koç; arkadaş, mentor, terapist ya da bir danışman değildir. Size karşı önyargısı, teşhisi ya da yönlendirmesi yoktur.

Peki nedir bu herkesin ağzında olan “Koç”?

Çoğu zaman kendimizin bile fark etmediği ama içimizde var olan kocaman bir potansiyele sahibiz. Bilinçaltımız daima durmaksızın çalışan bir fabrika gibi verileri alır kaydeder ama biz farkında olmayız. Aslında konuşma kalıplarımız ve vücut dilimiz iyi bir dinleyici karşısında bizi olduğumuz gibi yansıtır.

Düşüncelerimizi yüzde yüz güven ortamında dile getirmek ve kendi sesimizi duymak farkındalığımızı arttırır.

Ve kendini görmeye, duymaya başladığın an öyle sihirli bir andır ki bir daha asla hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Kendi iç dinamiklerinin farkına varmak, kendi bakış açını yakalamak ve içindeki derin potansiyeli fark etmek koçluk süreciyle beraber gelir. Koç, bu sihirli yolculukta yanında olan kişidir.

Şöyle de bir gerçek var ki; araştırdınız, okudunuz, etrafınızdan fikir aldınız… Bir dolu bilgi…

Ancak deneyim burada en önemli kısım. Koçluğu deneyimlemeye karar verdiğiniz anda seçim yapmak için birkaç ipucunu da paylaşmak isterim.

Bu konuda ICF’in koçluk alacak kişiye dair bazı tavsiyeleri şöyledir:

  • Bir koç ile çalışmak için amaçlarınızı bilin.
  • Koçluğun önemli bir ilişki olduğunu aklınızda bulundurun. Koç ve koçluk alacak kişi arasındaki ilişki uyumlu olmalıdır.
  • Koçluk tecrübesini öğrenin (koçluk süresi, tecrübesi, ne tarz konularda koçluk yaptığı…vs)
  • Koçluk eğitim detaylarını öğrenin (ICF tarafından onaylanmış eğitim kurumları tarafından mı, farklı bir eğitim kurumundan mı…vs)
  • Koçluk uzmanlık alanı ya da en yoğun çalıştığı konular?
  • Koçluğuna katkı sağladığını düşündüğü özelliğini ya da tecrübesi?
  • Koçluk ile ilgili felsefesi?
  • Koçluk süreci nasıl ilerlemektedir (seanslar nasıl ilerlemektedir, sıklığı…vs)?

Hayatın size rağmen değil sizinle beraber aktığı bir hayat diliyorum…
Beste Tınaz

“Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının, üstünden daha iyi olmayacağını…”
Şems

2 YORUMLAR

  1. Hersey cok güzel ama bunun icin önce sanirim kendimızle barısmamız verdkiyor.

  2. Evet çok doğru. Önce kendimizle barışmak için ihtiyacımız olan şeyi bularak başlayabiliriz.

Comments are closed.